Stadion w Londynie pokryją panele fotowoltaiczne

Stadion w Londynie pokryją panele fotowoltaiczne
fot. Arne Müseler/arne-mueseler.com/Wikimedia CC-BY-SA-3.0

Na dachu londyńskiego stadionu zamontowane zostaną panele produkujące energię ze słońca. Wartość inwestycji szacowana jest na miliony funtów.

O inwestycji PV na stadionie w Londynie poinformowało BBC. Obiekt, na którym odbywały się XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku, obecnie należy do London Legacy Development Corporation (LLDC). Jest siedzibą klubu West Ham United.

Według planów wkrótce stadion pokryją panele solarne, które mają przysłużyć się zmniejszeniu emisji CO2 generowanych przez działalność obiektu. Szacowany koszt inwestycji to 4 mln funtów. Przewidywany okres zwrotu wynosi około 5 lat.

REKLAMA

Energia ze słońca za 2 lata

Zgodnie założeniami planistów prace na terenie stadionu mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku. Instalacja PV ma zacząć produkować energię do końca 2024 roku.

Inwestycja przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku do atmosfery. Jak podaje BBC, jest to zgodne z założeniami burmistrza Londynu, który przyjął zobowiązanie, że do 2030 roku stolica Anglii będzie miastem o zerowej emisji CO2.

Władze Londynu przekazały 45 tys. funtów na przygotowanie studium wykonalności i uzasadnienia biznesowego projektu.

REKLAMA

Według dokumentów LLDC fotowoltaika na londyńskim stadionie mogłaby generować około 3 GWh energii rocznie.

Fotowoltaika dla londyńczyków

W stolicy Anglii od 10 lat działa organizacja Repowering London, uczestnicząca w projektach OZE prowadzonych przez londyńczyków. Zaczęło się od grupy mieszkańców Brixton w południowym Londynie, która postanowiła stworzyć system wytwarzania energii należący do społeczeństwa. Uruchomiła spółdzielnie Brixton Energy Solar 1, Solar 2 i Solar 3 – pierwsze takie elektrownie słoneczne na tamtejszych osiedlach mieszkaniowych.

Inicjatywa ma na celu przejęcie większej kontroli nad wytwarzaniem i zużyciem energii przez mieszkańców Londynu. Członkowie organizacji współpracują z lokalnymi władzami, szkołami i partnerami handlowymi.

Do teraz w ramach inicjatywy udało się zainstalować 0,7 MWp mocy w instalacjach fotowoltaicznych, z których bezpośrednie korzyści czerpią mieszkańcy.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.