Niemiecki rynek PV rozpędza się i sięga po instalatorów z… Indii

Niemiecki rynek PV rozpędza się i sięga po instalatorów z… Indii
Intec

Niemcy montują coraz więcej elektrowni fotowoltaicznych, a cele wyznaczone przez rząd w Berlinie zakładają dalszy szybki wzrost inwestycji w PV. Niemieckiemu sektorowi fotowoltaicznemu zaczyna jednak brakować rąk do pracy. Aby pozyskać wykwalifikowanych instalatorów, Niemcy sięgną po specjalistów z Indii.

Ostatnio Niemcy mieli podobny problem na początku ubiegłej dekady. Wówczas niemiecki rynek solarny – napędzany wysokimi stawkami przyznawanymi producentom energii słonecznej – montował w skali roku po ponad 7 GW systemów PV. To wiązało się z brakiem wystarczającej liczby pracowników w branży.

Później niemiecka fotowotlaika zwolniła – nawet do poziomu około 2 GW instalacji rocznie. W ostatnich latach rynek fotowoltaiczny u naszych zachodnich sąsiadów jednak ewidentnie wraca do formy, a rząd w Berlinie wprowadza kolejne zachęty i ułatwienia, aby jeszcze zwiększyć skalę inwestycji w PV.

REKLAMA

W ubiegłym roku Niemcy okazały się ponownie największym europejskim rynkiem fotowoltaicznym. Zainstalowały elektrownie PV o mocy około 7,9 GW, czyli o 1,9 GW większej niż rok wcześniej.

Oznacza to, że co piąty fotowoltaiczny megawat, który został zainstalowany w 2022 roku w Europie, powstał na terenie Niemiec. I wiele wskazuje na to, że ten rok może się okazać dla niemieckiego rynku solarnego jeszcze lepszy. Tylko w pierwszym miesiącu 2023 roku nasi zachodni sąsiedzi zarejestrowali nowe systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 780 MW, a skumulowana moc elektrowni PV w Niemczech wzrosła do 68,2 GW.

Pomogą Hindusi

Obecna skala inwestycji w fotowoltaikę w Niemczech to jednak nadal za mało, aby realne stało się wypełnienie celów, które w ubiegłym roku przyjął rząd w Berlinie.

Nowa strategia energetyczna Niemiec zakłada, że do 2030 roku udział OZE w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrośnie do 80 proc., czyli niemal dwukrotnie w porównaniu do obecnego poziomu (wcześniej niemiecki cel OZE na rok 2030 wynosił 65 proc.).

Kluczową rolę w niemieckiej transformacji energetycznej odegra fotowoltaika. Według nowej strategii niemieckiego rządu w tym roku w Niemczech mają powstać elektrownie PV o mocy 9 GW, w 2024 roku przewiduje się uruchomienie 13 GW, a w 2025 – już około 18 GW. Potem zakładany jest wzrost nowych mocy aż o około 22 GW rocznie, aby do 2030 roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech osiągnęła 215 GW.

REKLAMA

Zabraknie instalatorów?

Barierą w osiągnięciu takiej skali inwestycji może się okazać brak wykwalifikowanych pracowników. Aby temu zapobiec, niemiecka branża fotowoltaiczna chce zatrudniać instalatorów fotowoltaiki z innych państw – nawet tak odległych jak Indie. Mają one dobrze rozwinięty sektor PV, montujący w skali roku nawet znacznie więcej systemów solarnych niż Niemcy.

Tylko w ubiegłym roku moc elektrowni słonecznych w Indiach wzrosła o 14 GW – w tym podłączono do sieci naziemne i dachowe elektrownie fotowoltaiczne o mocy odpowiednio 11,3 GW i 1,9 GW, a do tego dołożono kilkaset megawatów mocy w systemach off-grid.

Na koniec 2022 roku indyjski potencjał odnawialnych źródeł energii wzrósł do ponad 120 GW, z czego ponad połowę stanowiła fotowoltaika.

Rozwijając inwestycje w PV, władze Indii zadbały, aby towarzyszył temu wzrost zatrudnienia. W tym celu uruchomiono masowe programy szkoleń instalatorów fotowoltaiki, które zakładają przeszkolenie kilkuset tysięcy osób. Wspierane przez rząd kursy miało już ukończyć ponad 50 tys. osób.

Niemcy chcą, aby doświadczeni instalatorzy fotowoltaiki z Indii montowali elektrownie PV także u nich. W tym celu w trakcie ostatniej wizyty kanclerza Olafa Scholza w Indiach przedstawiciele niemieckiego stowarzyszenia branży solarnej BSW Solar zawarli porozumienie z lokalną organizacją Skill Council for Green Jobs promującą szkolenia inżynierów i instalatorów z branży odnawialnych źródeł energii.

BSW Solar nie chce poprzestać na ściąganiu instalatorów fotowoltaiki z Indii i zapowiada podjęcie współpracy w tym celu także z organizacjami z innych państw. Kluczowe dla tego procesu ma być wprowadzanie w Niemczech latem tego roku nowego prawa, którego zadaniem będzie ułatwienie relokacji wykwalifikowanych specjalistów z zagranicy i ich zatrudniania na niemieckim rynku pracy.

Piotr Pająk

Piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.