Białe moduły fotowoltaiczne dla sektora BIPV
Holenderski producent paneli fotowoltaicznych integrowanych z elewacjami budynków (BIPV) wprowadził nowy – biały – kolor modułu. Jak twierdzi Solarix, jest to odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez rynek.
Spółka Solarix z siedzibą w Weesp w Holandii specjalizuje się w produkcji kolorowych modułów fotowoltaicznych dla sektora BIPV (Building Integrated Photovoltaics). W swoim portfolio producent ma dziesiątki kolorów do wyboru, a ostatnio poinformował o wprowadzeniu koloru białego. Taki kolor, jak twierdzi firma, jest pożądany przez rynek, a zwłaszcza przez architektów projektujących nowe budynki.
Parametry modułów
Producent nie zamieścił jeszcze szczegółowych informacji technicznych na temat białego modułu fotowoltaicznego. Wiadomo natomiast, że linia kolorowych modułów występuje w przedziale mocowym przeliczanym na m2 od 110 W do 190 W (również w zależności od koloru). Moduły ważą około 22,5 kg/m2. Produkty są barwione atramentem ceramicznym.
Przednią warstwę modułu Solarix wykonuje z hartowanego szkła niskożelazowego o grubości 4 mm. Tylna strona z kolei pokryta jest hartowanym szkłem emaliowanym na czarno.
W standardzie moduły wyposażone są w puszki przyłączeniowe z okablowaniem, a ich montaż – jak twierdzi producent – nie jest skomplikowany.
Wybór koloru i wzoru
Moduły BIPV Solarixa można zamówić nie tylko w dziesiątkach barw – można też wybrać wzór, którym będzie pokryta przednia strona. Do wyboru są linie: dot (kropki), line (linia) oraz texture (faktura), każda w wielu kolorach.
Firma oferuje również kolorowe elewacyjne panele słoneczne mające pasować do konkretnych materiałów budowlanych, takich jak kamień, drewno kompozytowe i aluminium.
Wzory przedniej strony modułów Solarix
Panele fotowoltaiczne firmy są dostarczane z autorskim systemem mocowania. Jak opisuje producent, jest to system plug-and-play, który ma sprawiać, że instalacja paneli słonecznych na elewacji jest łatwa i szybka.
W lutym br. Solarix poinformował, że otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 900 tys. euro (około 4,2 mln zł) na przyspieszenie produkcji swoich kolorowych paneli fotowoltaicznych. Wśród inwestorów znalazła się firma ROM InWest oraz trzej inwestorzy z sektora budowlanego (m.in. North Holland).
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.