REKLAMA
 
REKLAMA

Azoty chcą przejąć projekt ogromnej elektrowni fotowoltaicznej

Azoty chcą przejąć projekt ogromnej elektrowni fotowoltaicznej
fot. Derek Sutton/Unsplash

Po sfinalizowaniu rozpoczętej transakcji Azoty staną się właścicielem projektu największej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej.

Grupa Azoty poinformowała o transakcji, która przewiduje przejęcie projektu ogromnej elektrowni fotowoltaicznej Brzezinka. W tym celu przedsiębiorstwo podpisało dokument ustalający warunki transakcji (Term Sheet) z VSB Holding GmbH z siedzibą w Dreźnie oraz Januszem Siemieńcem. Strony rozmawiają o wykupieniu przez Azoty 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki celowej Solarfarm Brzezinka sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu.

Solafarm Brzezinka rozwija projekt budowy elektrowni fotowoltaicznej w miejscowościach Brzezinka i Syców na Dolnym Śląsku. Łączna moc zainstalowana wynieść ma co najmniej 270 MWp.

REKLAMA

Warunki sfinalizowania transakcji

Według postanowień Term Sheet realizacja transakcji nastąpi poprzez zawarcie do połowy grudnia 2023 r. przedwstępnej warunkowej umowy sprzedaży dotyczącej nabycia 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Solarfarm Brzezinki. Następnie Azoty mają do końca trzeciego kwartału 2024 r. nabyć udziały Solarfarm na podstawie umowy sprzedaży. Warunkiem jest uzyskanie przez projekt statusu gotowości do budowy (RtB), potwierdzonego badaniem due diligence przeprowadzonym przez Azoty.

Kolejny warunek to uzyskanie satysfakcjonujących ofert generalnego wykonawstwa elektrowni w formie kontraktu EPC. Projekt fotowoltaiczny w Brzezince i Sycowie przewiduje bowiem budowę instalacji PV w formule „pod klucz” na mocy kontraktu EPC (ang. Engineering, Procurement, Construction).

Ponad 35 mln euro

Wartość nabycia przez Azoty udziałów spółki Solarfarm Brzezinka szacowana jest na 37,8 mln euro przy założeniu uzyskania mocy elektrowni na poziomie 270 MWp. Kwota ta nie obejmuje kosztów realizacji przyszłego kontraktu EPC.

REKLAMA

Projekt przewiduje opcję rozbudowania elektrowni fotowoltaicznej. Jeżeli w okresie 5 lat od uruchomienia farmy PV o mocy 270 MWp zostanie ona rozbudowana do mocy sięgającej 300 MWp, to wartość nabycia udziałów będzie powiększona o 2,1 mln euro.

Choć zawarcie Term Sheet nie wywołuje zobowiązania do zawarcia umowy i nie jest wiążące dla stron, to zobowiązały się one do negocjowania sprzedaży i realizacji transakcji w dobrej wierze.

Największa w Polsce

Planowana farma fotowoltaiczna w Brzezince i Sycowie po zrealizowaniu powinna być największą elektrownią fotowoltaiczną w Polsce. Moc obecnie największej elektrowni PV w naszym kraju wynosi 204 MW. Jest to elektrownia PV w Zwartowie na Pomorzu, zbudowana przez Goldbeck Solar we współpracy z Respect Energy.

Na drugie miejsce trafiła uruchomiona w ubiegłym miesiącu farma fotowoltaiczna PV Przykona. Jej moc wynosi 200 MW. Elektrownia powstała na terenach dawnej odkrywkowej kopalni węgla, a należy do koncernu energetycznego EDPR.

Podium zamyka farma fotowoltaiczna PV Miłkowice na Dolnym Śląsku. Także ta instalacja oficjalnie ruszyła we wrześniu br. Jej moc wynosi 113 MW, a należy ona do hiszpańskiej spółki Qualitas Energy (Q-Energy).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Do Niemiec jeszcze daleko – ale gonimy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA