REKLAMA
 
REKLAMA

Na Dolnym Śląsku ruszyła ogromna farma fotowoltaiczna

Na Dolnym Śląsku ruszyła ogromna farma fotowoltaiczna
fot. P&Q

To druga pod względem wielkości farma solarna w Polsce. Została oficjalnie otwarta w weekend podczas dożynek w Dobrzejowie koło Legnicy.

Projekt PV Miłkowice, czyli farma fotowoltaiczna wybudowana w gminie Miłkowice na Dolnym Śląsku, ma moc zainstalowaną 113 MW. Tym samym jest drugą największą elektrownią słoneczną w Polsce – po ogromnej elektrowni fotowoltaicznej w Zwartowie na Pomorzu. Panele fotowoltaiczne składające się na PV Miłkowice zamontowane zostały w Dobrzejowie i Jakuszowie.

Ponad 170 tys. paneli

Ogromna farma fotowoltaiczna na Dolnym Śląsku składa się ze 171 850 paneli PV i obejmuje 14 stacji transformatorowych.

REKLAMA

PV Miłkowice należy do hiszpańskiej spółki Qualitas Energy (Q-Energy), a budowana była – na zlecenie Q-Energy – przez firmę P&Q. Z końcem czerwca informowała ona o osiągnięciu etapu określanego jako Mechanical Completion. Wtedy właśnie zakończono prace budowlane i montażowe dotyczącej samej instalacji, jak i wyprowadzenia mocy (stacji WN/SN i linii kablowej WN). W ostatnich dniach farma PV została oficjalnie uruchomiona.

Dziesiątki milionów euro inwestycji

Deweloper Q-Energy miał zainwestować w budowę PV Miłkowice ponad 70 mln euro. W ubiegłym roku pozyskał on od PKO Banku Polskiego kredyt na budowę farmy fotowoltaicznej Miłkowice w łącznej kwocie 92,245 mln euro.

Inwestycja powstała na terenie dawnych pól irygacyjnych i zajmuje 176 hektarów. Gmina Miłkowice wydzierżawiła je Hiszpanom na 29 lat. Według szacunków elektrownia ma wytwarzać ponad 120 GWh energii elektrycznej rocznie. To odpowiada zapotrzebowaniu około 57 tys. polskich gospodarstw domowych.

W ubiegłym roku umowę na zakup energii elektrycznej produkowanej przez PV Miłkowice podpisał koncern Amazon. To jedna z największych umów PPA na energię odnawialną w Polsce.

REKLAMA

Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce

PV Miłkowice jest obecnie drugą pod względem wielkości oficjalnie uruchomioną farmą fotowoltaiczną w naszym kraju. Największą obecnie elektrownią fotowoltaiczną jest bowiem instalacja w Zwartowie na Pomorzu, należąca do Respect Energy. Jej moc wynosi 204 MW.

Wśród największych farm fotowoltaicznych – po Zwartowie i Miłkowicach – jest także farma fotowoltaiczna w gminie Brudzew w Wielkopolsce. To instalacja o mocy 70 MWp należąca do Grupy ZE PAK.

W tym roku dużą elektrownię fotowoltaiczną, położoną na Mazurach, uruchomił też koncern Orlen. Farma fotowoltaiczna Wielbark ma moc zainstalowaną 62 MW. Ostatnio farma solarna o podobnej wielkości uruchomiona została w Małopolsce. Farma PV Rzezawa 60 o mocy ponad 60 MW jest inwestycją estońskiej firmy Sunly, a zbudowała ją Grupa Alseva.

Instalację PV o mocy 60 MW postawił w naszym kraju także norweski koncern Equinor, który od czerwca br. testowo produkuje energię na farmie fotowoltaicznej w Zagórzycy na Pomorzu.

Wkrótce do grona największych farm fotowoltaicznych w Polsce dołączy elektrownia PV o mocy ponad 200 MW budowana w Wielkopolsce przez firmę EDPR. Jej oficjalne otwarcie ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA