Zbudowali wielką elektrownię fotowoltaiczną. Teraz kupią energię z innych farm PV

Zbudowali wielką elektrownię fotowoltaiczną. Teraz kupią energię z innych farm PV
Sebastian Jabłoński

Firma Respect Energy, która działa na krajowym rynku energii odnawialnej jako deweloper i spółka obrotu, ostatnio zainaugurowała pracę zbudowanej przez siebie największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce. Teraz zakontraktowała zakup energii z farm fotowoltaicznych, które zbuduje inny deweloper.

Kilka dni temu Respect Energy we współpracy z niemiecką firmą Goldbeck Solar uruchomił na Pomorzu największą w Polsce farmę fotowoltaiczną o mocy 204 MW (inwestycja zlokalizowana w Zwartowie zostanie jeszcze rozbudowana w drugim etapie do 290 MW).

Spółka kierowana przez Sebastiana Jabłońskiego działa nie tylko jako deweloper – zajmuje się także obrotem energią, dostarczając odbiorcom energię pochodzącą z OZE.

REKLAMA

W tym celu Respect Energy podpisał teraz umowę na zakup zielonej energii z farm fotowoltaicznych wybudowanych przez wywodzącego się z Litwy dewelopera Green Genius, który należy do najaktywniejszych graczy na polskim rynku PV.

Umowa PPA między Respect Energy i Green Genius została zawarta na 10 lat i zacznie obowiązywać 1 stycznia 2024 roku. W jej ramach Green Genius będzie dostarczać Respect Energy i jej klientom 25 GWh zielonej energii rocznie, co – jak wyliczają obie firmy – pozwoli zaoszczędzić ponad 180 tys. ton emisji CO2, które trafiłoby do atmosfery w procesie produkcji analogicznej ilości energii w konwencjonalnej elektrowni.


 

Bezpieczeństwo w trudnych czasach

Komentując tę transakcję, Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy, podkreśla, że umowa z Green Genius jest fizyczną umową PPA gwarantującą bezpieczeństwo przychodów i usługi bilansowania dla projektu oraz stabilny przepływ energii elektrycznej dla klientów Respect Energy.

Povilas-Emilis Čėsna, Head of Trading and Origination z Green Genius, ocenia, że przy obecnej sytuacji rynkowej kontrakty PPA okazują się bezpiecznym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które dzięki nim mogą zabezpieczyć stałe ceny energii. To dla wielu firm także element strategii ESG, ponieważ coraz więcej z nich zobowiązuje się do zakupu energii pochodzącej z zielonych źródeł.

REKLAMA

To część naszego czwartego portfela projektów na polskim rynku i kolejny kamień milowy na ścieżce wzrostu, którą przyjęliśmy sobie w Green Genius. Wierzymy, że rozwój odnawialnych źródeł energii to doskonała odpowiedź na zawirowania na rynku energii. Klienci Respect Energy będą mieli zapewnione bezpieczne dostawy czystej energii – mówi Povilas-Emilis Čėsna.

Energia dla Respect Energy będzie pochodzić z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 21 MW, które właśnie powstają w Polsce w ramach czwartego portfolio projektowego Green Genius.

Kolejne farmy fotowoltaiczne Green Genius

Green Genius to jeden z największych deweloperów na polskim rynku fotowoltaicznym, który od 2019 roku zrealizował w naszym kraju trzy pakiety farm PV o łącznej mocy 128,1 MW.

Ostatnio deweloper wywodzący się z Litwy pozyskał finansowanie na rozwój kolejnego, czwartego portfela farm fotowoltaicznych w Polsce. Finansowanie w kwocie 22 mln euro zapewni fundusz Berenberg Green Energy Junior Debt Funds.

Część portfela projektów fotowoltaicznych współfinansowana przez Berenberg składa się z kilkunastu farm o jednostkowej mocy 1 MW oraz większych instalacji o mocach 5 MW i 8 MW. Łączna moc wszystkich farm wyniesie 69 MW. Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 59 mln euro.

Budowa farm fotowoltaicznych ma ruszyć wkrótce i zostaną one zenergetyzowane w 2023 roku. Jak szacuje litewska firma, do budowy wykorzystanych zostanie około 106 200 modułów fotowoltaicznych.

Wyprodukowana przez nie energia będzie sprzedawana na podstawie komercyjnych umów PPA zawartych na 10 lat i 4 lata, a także w aukcyjnym systemie wsparcia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.