Wielka farma fotowoltaiczna powstała w Wielkopolsce

Wielka farma fotowoltaiczna powstała w Wielkopolsce
Farma fotowoltaiczna Przykona. Fot. EDPR

Na terenach, na których kiedyś działała odkrywkowa kopalnia węgla, powstała elektrownia fotowoltaiczna złożona z niemal 380 tys. dwustronnych paneli PV. Jest to druga największa elektrownia PV w Polsce.

Polski oddział portugalskiego koncernu energetycznego EDPR wczoraj oficjalnie zainaugurował działalność wielkiej elektrowni fotowoltaicznej. Powstała ona na terenie wielkopolskiej gminy Przykona.

Moc farmy fotowoltaicznej Przykona wynosi 200 MW i składa się na nią niemal 380 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych. Farma produkować ma co roku około 220 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Elektrownia fotowoltaiczna Przykona została zainstalowana na terenie zrekultywowanej kopalni węgla brunatnego. Położona jest na obszarze o powierzchni 270 hektarów, co odpowiada 375 boiskom do piłki nożnej. Jest to druga co do wielkości farma fotowoltaiczna w Polsce. Ustępuje tylko elektrowni fotowoltaicznej w Zwartowie na Pomorzu, liczącej 204 MW i wybudowanej przez Goldbeck Solar we współpracy z Respect Energy.

Farma fotowoltaiczna Przykona może zostać jednak rozbudowana o 40 MW i jeśli tak się stanie, wówczas będzie numerem jeden na polskim rynku fotowoltaicznym.

Lokalna społeczność skorzysta na PV

Budowa elektrowni fotowoltaicznej Przykona trwała ponad rok. W szczytowym okresie na placu budowy pracowało blisko 500 osób. EDPR podkreśla, że działalność ogromnej elektrowni fotowoltaicznej wniesie znaczący wkład do budżetu samorządu, co zwiększy korzyści ekonomiczne płynące z tego przedsięwzięcia dla lokalnej społeczności.

Firma wspiera inicjatywy z zakresu odpowiedzialności społecznej, takie jak: sport – np. doposażenie sprzętu Gminnego Klubu Sportowego z Teleszyna, edukacja – np. wyposażenie pracowni komputerowej w Zespole Szkół w Przykonie i inne, jak np. wyposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych czy organizacja wigilii Bożego Narodzenia dla ludzi starszych i samotnych.

REKLAMA

 

Otwarcie farmy fotowoltaicznej Przykona. Fot. EDPR
Otwarcie farmy fotowoltaicznej Przykona. Fot. EDPR

 

Coraz więcej farm fotowoltaicznych EDPR

EDPR działa na polskim rynku odnawialnych źródeł energii już od ponad dekady. Wcześniej firma inwestowała w naszym kraju wyłącznie w farmy wiatrowe – w tym w uruchomioną w 2008 r. farmę wiatrową Margonin o mocy 120 MW, która powstała również w Wielkopolsce i przez wiele lat była największym tego typu obiektem w kraju.

Teraz jednak EDPR dywersyfikuje swój portfel wytwórczy w naszym kraju. Po uruchomieniu elektrowni fotowoltaicznej Przykona EDPR będzie dysponować nad Wisłą skumulowaną mocą w fotowoltaice przekraczającą 280 MW.

Jedną z farm fotowoltaicznych, którą EDPR zrealizował w Wielkopolsce, jest uruchomiona ostatnio farma PV Konary o mocy 45 MW. Ten projekt został zrealizowany w formule cable-poolingu i dzieli przyłącze do sieci ze znajdującą się w pobliżu farmą wiatrową. Spółka uruchomiła ponadto elektrownię fotowoltaiczną o mocy 40 MW na terenie województwa lubuskiego.

EDPR ma obecnie w Polsce moc zainstalowaną na poziomie 917 MW, z czego ponad 269 MW dodano w ubiegłym roku. Na całym świecie portugalski deweloper posiada już ponad 14 GW mocy w energetyce odnawialnej, co czyni go jednym z największych inwestorów na globalnym rynku OZE. W elektrowniach wiatrowych spółka ma zainstalowane ponad 12,2 GW mocy, a w fotowoltaice – ponad 1,8 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.