Najatrakcyjniejsze kraje dla energetyki solarnej

Najatrakcyjniejsze kraje dla energetyki solarnej
foto: First Solar press

Ernst & Young przedstawił ranking najatrakcyjniejszych państw do inwestowania w energetykę słoneczną. {więcej}

Zdaniem ekspertów E&Y, najatrakcyjniejsze rynki do inwestowania w energetykę słoneczną to kolejno USA, Indie i Chiny. Niemcy, lider w produkcji energii solarnej, plasuje się dopiero na 8. miejscu.

Solarny ranking Ernst & Young uwzględnia potencjały energetyki fotowoltaicznej, a także energetyki typu CSP. W drugim przypadku zdecydowanie wygrywa USA, podczas gdy potencjał CSP Niemiec jest oceniany na 0. Zdaniem E&Y, USA utrzymają pozycję lidera także w kolejnych latach – dzięki federalnym i stanowym zachętom, a także dzięki malejącym kosztom produkcji energii słonecznej.

REKLAMA
REKLAMA

Drugie miejsce Indii w rankingu E&Y to efekt dynamicznego rozwoju zarówno technologii PV jak i CSP w tym kraju dzięki ogłoszeniu przez indyjski rząd tzw. National Solar Mission. Zdaniem E&Y koszt produkcji energii słonecznej w 2015 roku w Indiach spadnie z około 0,2€ obecnie do 0,1€/kWh.

W najnowszej edycji rankingu „Solar indices” Polska spada z 28. na 30. pozycję, którą dzielimy z Holandią, Belgią i Chile. Co ciekawe, za Polską, na miejscu 35., są Czechy, które w ostatnich latach przeżywały dynamiczny rozwój fotowoltaiki, a które jednak w ubiegłym roku nałożyły na deweloperów systemów PV znaczące ograniczenia, praktycznie wstrzymując rozwój rynku.

gr.