Francja: preferencje dla PV "made in Europe"

Francja: preferencje dla PV "made in Europe"
Guillaume Paumier, flickr cc-by-2.0

Francja jest drugim po Włoszech europejskim krajem, który wprowadza preferencje dla instalacji fotowoltaicznych wyprodukowanych w Europie. Krok ten jest wymierzony zwłaszcza w producentów chińskich. {więcej}

Rząd w Paryżu potwierdził, że w ramach taryf gwarantowanych na sprzedaż energii wytworzonej w systemach fotowoltaicznych wprowadzony zostanie dodatkowy, 10-procentowy bonus na taryfy dla operatorów instalacji solarnych, które przynajmniej w 60-procentach zostały wyprodukowane w Europie. Regulacja wejdzie w życie w kwietniu.

Podobną zasadę w swoim systemie feed-in tariffs dla PV wprowadzili już Włosi, co zmusiło wielu producentów paneli fotowoltaicznych z USA i Chin do uzyskania metki „made in European Union” na swoje produkty, które w obliczu dodatkowego 10-procentowego bonusu dla inwestorów stały się niekonkurencyjne wobec produktów europejskich. Biorąc pod uwagę układ europejskiego rynku producentów paneli PV, można wnioskować, że największymi beneficjentami tego rodzaju regulacji będą Niemcy.

REKLAMA

Na początku tego roku Francuzi po raz kolejny obniżyli stawki feed-in tariffs dla PV – o 4,5% dla systemów rezydencjalnych, a także o 9,5% – dla wszystkich pozostałych typów instalacji fotowoltaicznych. Operatorzy domowych instalacji PV, które powstają od początku tego roku, mogą liczyć w efekcie na następjuące stawki za sprzedaż energii w ramach francuskiego systemu feed-in tariffs:

REKLAMA

– 0,388€/kWh – instalacje o mocy 0-9 kW

– 0,339€/kWh – instalacje o mocy 9-36 kW

– 0,213 €/kWh – instalacje o mocy 36-100 kW

W przypadku budynków nienależących do sektora rezydencjalnego stawki są znacząco niższe, a operatorzy dużych systemów fotowoltaicznych mogą liczyć jedynie na 0,11€ za każdą sprzedaną kilowatogodzinę energii.

Czytaj o kontrowersjach związanych z niemieckim systemem feed-in tariffs dla fotowoltaiki na Gramwzielone.pl w artykule:  Znaczące cięcia dopłat do fotowoltaiki w Niemczech.

gramwzielone.pl