Panele "made in China" jeszcze tańsze?

Panele "made in China" jeszcze tańsze?
OregonDOT, flickr cc-b

Chińczycy już zdominowali globalny rynek producentów paneli solarnych, ale rząd w Pekinie zapowiada podjęcie kolejnych kroków umacniających pozycję Chin jako lidera światowego rynku energetyki słonecznej. {więcej}

Przedstawiciele chińskich władz zapowiedzieli dalsze wsparcie rodzimych producentów paneli fotowoltaicznych m.in. w zakresie badań i rozwoju. W tym celu Pekin opracowuje nowy system zachęt dla branży fotowoltaicznej.

– Chiny dysponują bardzo dużym potencjałem rozwoju technologii ogniw słonecznych. W tej chwili prace techników skupiają się na zwiększeniu pojemności baterii zasilanych energią słońca. Te nowe technologie mają dużą przyszłość i stanowią poważny krok w kierunku tworzenia alternatywnych źródeł zdrowej i czystej energii – Polska Agencja Prasowa cytuje Li Hejun, prezesa Chińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

REKLAMA
REKLAMA

Hejun odnosi się także do barier na import chińskich paneli, które wprowadził ostatnio rząd USA w odpowiedzi na pogarszającą się kondycję amerykańskich producentów paneli PV. – Rząd USA wprowadził 100-proc. cła wobec chińskich wyrobów, choć na rynku amerykańskim stanowią one zaledwie 4 proc. wszystkich wyrobów. Znaczenie gospodarcze tego rynku jest niewielkie i w ramach protestu, chińskie przedsiębiorstwa decydują o chwilowym wstrzymaniu eksportu do USA. Najważniejszym kierunkiem rozwojowym jest rynek europejski, który ma 90-proc. udział w chińskim eksporcie. Rynek fotoogniw ma wielką przyszłość i daje doskonałe możliwości ekspansji eksportowej. Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Informatyki przewiduje wsparcie finansowe i pomoc techniczną w celu przyspieszenia prac nad nowymi rozwiązaniami w pozyskiwaniu energii słonecznej– PAP cytuje prezesa Chińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Czytaj o cenach paneli fotowoltaicznych na Gramwzielone.pl w artykule: Obecne ceny paneli słonecznych

gramwzielone.pl