Włochy nowym liderem europejskiego rynku PV?

Włochy nowym liderem europejskiego rynku PV?
foto: Solar World

W obliczu drastycznych cięć dopłat do produkcji energii w systemach fotowoltaiczncyh w Niemczech, uwaga inwestorów w branży fotowoltaicznej może w tym roku skupić się przede wszystkim na rynku włoskim. {więcej}

Już w ubiegłym roku Włochy odnotowały największy na świecie przyrost nowych mocy w fotowoltaice. Korzystny system taryf gwarantowanych na sprzedaż energii z PV skłonił inwestorów na Płw. Apenińskim do budowy w sumie 9 GW systemów solarnych, podczas gdy w Niemczech w ubiegłym roku zainstalowano ponad 7 GW instalacji PV.

Według raportu opublikowanego przez włoskiego potentata energetycznego Enel, w tym roku we Włoszech nie powstanie tak wiele nowych instalacji jak w rekordowym roku 2011, jednak można się spodziewać wzrostu potencjału fotowoltaicznego o 3-4 GW.

REKLAMA
REKLAMA

Wobec ostatnich wydarzeń na rynku niemieckim, nawet taka liczba nowych systemów solarnych we Włoszech może sprawić, że kraj ten stanie się na dobre europejskim liderem w branży fotowoltaicznej.

Obecnie w ramach włoskiego systemu feed-in tariffs producenci energii w instalacjach fotowoltaicznych mogą otrzymywać za każdą sprzedaną kilowatogodzinę energii odpowiednio 0,148€ w przypadku naziemnych systemów o mocy powyżej 5 MW – nawet do 0,274€ – w przypadku dachowych systemów o mocy do 3 kW.

gr