Nowy rekord wydajności elastycznych paneli PV

Nowy rekord wydajności elastycznych paneli PV
foto: SoloPower press

Amerykanie potwierdzili rekordową wydajność elastycznych paneli fotowoltaicznych w technologii CIGS. {więcej}

Panele cienkowarstwowe są tańsze od swoich mono- i polikrystalicznych odpowiedników, ale jednocześnie mniej wydajne. Jednym z rodzajów paneli cienkowarstwowych są tzw. panele CIGS, których nazwa to skrót od angielskich określeń na miedź, ind, gal i selenek.

Kilka miesięcy temu rekordem w wydajności paneli w technologii CIGS pochwalili się Niemcy. Renomowany Instytut Frauenhofera potwierdził, że panele CIGS niemieckiego producenta Solibro posiadają efektywność na poziomie 17,4%. Jak na razie wynik ten osiągnięto w warunkach laboratoryjnych, a maksymalna wydajność paneli CIGS, które są już w produkcji, sięga ok. 14%.

REKLAMA
REKLAMA

Amerykanie prowadzą tym czasem badania nad technologią paneli CIGS w elastycznym wydaniu. Amerykański National Renewable Energy Laboratory potwierdził właśnie, że elastyczne panele CIGS wyprodukowane przez firmę SoloPower z Kalifornii posiadają wydajność wynoszącą 13,4%.

SoloPower rozpoczyna produkcję swoich elastycznych paneli w kalifornijskiej fabryce w San Jose, w której będzie produkować do 20 MW paneli rocznie, a w planach ma budowę zakładu w Portland, którego moce produkcyjne mają docelowo osiągnąć 400 MW.

gramwzielone.pl