USA nałożyło cła na import chińskich paneli

USA nałożyło cła na import chińskich paneli
Oregon DOT, flickr cc-by-2.0

Władze USA nałożyły cła na import chińskich paneli fotowoltaicznych. Co ciekawe, wysokość ceł jest różna w zależności od producenta. {więcej}

O planach oclenia chińskich paneli w USA mówiło się już od kilku miesięcy. Ostatecznie poziom nałożonych w tym tygodniu ceł jest niższy niż zakładali wcześniej analitycy, którzy prognozowali cła w wysokości 20-30%.

Tymczasem średnia stawki cła na importowane panele PV z Chin, które nałożył na firmy chińskie amerykański Departament Handlu, mieszczą się  przedziale 2,9 – 4,73%. Co ciekawe, dwóch czołowych producentów z Chin, czyli Suntech i Trina Solar – otrzymało skrajnie różne stawki. Pierwsza z firm będzie płacić za import swoich paneli do USA cła na poziomie 2,9%, a druga – 4,73%. Cła dla pozostałych producentów PV z Chin wyniosą 3,61%.

REKLAMA

Zdaniem Gao Jifan, prezesa Trina Solar, chińskiego potentata w braży fotowotlaicznej, cła nie będą w stanie ochronić amerykańskich producentów. – Musimy zlikwidować wszelkie bariery handlowe w USA i Europie – wezwał Gao.

REKLAMA

Zdaniem Gao, Trina „zasłużyła” na wyższe cła w porównaniu z Suntech tym, że w 2010 roku zanotowała większy zysk netto (311 mln $) w porównaniu do Suntech (262 mln €). Trina w odpowiedzi na amerykańskie cła rozważa budowę fabryki w USA, która będzie produkować na amerykański rynek, omijając cła.

– Nakładanie różnego rodzaju ceł zaburzy normalne relacje handlowe i zagrozi powrotowi globalnej gospodarki na tory wzrostu – tak skomentowała decyzję amerykańskich władz chińska rządowa gazeta Xinhua.

Zdaniem przedstawicieli amerykańskiego przemysłu solarnego, poziom ceł na chińskie panele jest zdecydowanie zbyt niski, aby uchronić przed problemami rodzimych producentów.

Czytaj o obecnej sytuacji chińskich producentów paneli PV na Gramwzielone.pl w artykule: Panele „made in China” jeszcze tańsze?

pp, gramwzielone.pl