Ukraina: najatrakcyjniejszy rynek fotowoltaiczny w Europie?

Ukraina: najatrakcyjniejszy rynek fotowoltaiczny w Europie?
Ohotnikovo, największa farma PV w Europie. Foto: ActivSolar

Dopłaty do PV średnio trzy razy większe niż w innych europejskich krajach – to {więcej}wystarczająca zachęta dla rosnącej grupy inwestorów pojawiających się na ukraińskim rynku solarnym. 

Przykładem rozwoju ukraińskiego rynku OZE, po wprowadzeniu w tym kraju atrakcyjnych taryf gwarantowanych, jest rynek fotowoltaiczny, którego zainstalowana moc jeszcze w 2010 roku wynosiła zaledwie 2,5 MW, a obecnie jest to już ponad 200 MW – w tym park PV o mocy 100 MW – największa farma solarna zbudowana dotychczas w Europie

Z rozwoju ukraińskiego rynku PV korzysta właszcza austriacki deweloper ActivSolar, który zaintalował na Ukrainie 90% z dotychczasowego potencjału PV w tym kraju, a w tym roku ma uruchomić kolejne 200 MW. Jednak potencjał fotowoltaiki na Ukrainę zaczyna ściągać także inne firmy – w tym Sharp, Schneider Electric, norweskiego Renewable Energy Corporation (REC), izraelskiego dewelopera SunElectra czy czeską spółkę Ekotechnik Praha, która w tym roku ma uruchmić w pobliżu Dniepropietrowska dwie farmy solarne o mocy 42 MW każda. 

REKLAMA
REKLAMA

Według ukraińskich władz, do 2015 roku na Ukrainie ma powstać ponad 1 GW farm solarnych – czyli 2% obecnego potencjału ukirańskiej elektroenergetyki. Ogromne kompleksy solarne będą powstawać głównie na cechującym się dobrymi warunkami nasłonecznienia Krymie. Jednak, jak zauważa Bloomberg, wyjątkowo atrakcyjny system dopłat do zielonej energii sprawia, że faktyczny rozwój potencjału PV na Ukrainie może przekroczyć nawet ambitne plany rządu w Kijowie. 

Obecnie taryfy na sprzedaż energii produkowanej w przemysłowych systemach fotowoltaicznych na Ukrainie są największe w Europie i wynoszą około 0,46 euro/kWh i – jak zauważa Bloomberg – są o 59% wyższe niż w drugim europejskim kraju cechującym się najwyższymi dopłatami do PV, czyli w Grecji. Ukraiński system feed-in tariffs zapewnia ponadto stałe taryfy na sprzedaż zielonej energii aż do roku 2030. 

O ile jednak ukraiński system wsparcia dla OZE należy do najhojniejszych w Europie, o tyle problemem – w przeciwieństwie do w miarę stabilnych warunków finansowania w krajach Unii Europejskiej – jest wyjątkowo wysoki koszt kredytowania, który sprawia, że realizacja projektów jest utrudniona. Niemniej jednak, finansowaniem projektów fotowoltaicznych na Ukrainie z pewnością zainteresują się wkrótce zagraniczne instytucje finansowe. 
pp, gramwzielone.pl