Prof. Nowicki o rozwoju fotowoltaiki

Prof. Nowicki o rozwoju fotowoltaiki
foto: Colexon press

Prof. Nowicki o PV: już w 2020 roku energia z PV będzie konkurencyjna cenowo bez żadnych dopłat w porównaniu z tradycyjną energią. W najbliższą środę były Minister Środowiska zaprezentuje swoją książkę pt. „Nadchodzi era Słońca”. {więcej}

Publikacji książki „Nadchodzi era Słońca” będzie poświęcona konferencja prasowa z udziałem prof. Macieja Nowickiego, która odbędzie się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w najbliższą środę, 28 marca, o godz. 11. 

Zdaniem prof. Nowickiego potencjal rozwojowy technologii solarnych to m.in. optymalizacja systemów hybrydowych łączących kolektory słoneczne i fotowoltaikę, układy koncentrujące czy ogniwa polimerowe, a za najważniejsze zadanie były szef resortu środowiska uważa opracowanie technologii magazynowania energii. – Dopóki ten element instalacji słonecznych nie zostanie dopracowany, będą miały one jedynie znaczenie pomocnicze. Ufam, że i pod tym względem najbliższa dekada przyniesie wynalazki, które będą umożliwiały magazynowanie energii słonecznej w tani i efektywny sposób – prof. Nowicki przekonuje w rozmowie z Anetą Więcką, specjalistą ds. energii słonecznej w Instytucie Energetyki Odnawialnej. 

REKLAMA
REKLAMA

Zdaniem prof. Nowickiego, fotowoltaika stanie się konkurencyjna cenowo bez dopłat z porównaniu do paliw kopalnychw latach 2020-2025. Co sądzi natomiast były Minister Środowiska o obecnym systemie wsparcia dla PV? – Osobiście jestem gorącym zwolennikiem stałych, gwarantowanych taryf (Feed-in Tariffs), pod warunkiem, że są mądrze skonstruowane i zawierają mechanizm regresu taryfy w miarę postępu technologicznego i obniżania cen rynkowych. Niestety Polska dalej brnie w system kolorowych certyfikatów, który nie stanowi bodźca do rozwoju technik słonecznych, a jest skrajnie zbiurokratyzowany. Niestety projekt ustawy o OZE rozczarowuje. Może w Parlamencie uda się go chociaż trochę poprawić? – prof. Nowickiego cytuje IEO. 

Szkoda, że w Polsce ta dziedzina nie stanowi priorytetu w stymulowaniu przez państwo badań naukowych – konkluduje w wywiadzie dla IEO prof. Nowicki. 

Publikacja książki prof. Nowickiego jest elelmentem corocznej kampanii promującej wykorzystanie energetyki słonecznej pt. Europejskie Słoneczne Dni. 

red. gramwzielone.pl