Niemcy wprowadzą premię przy sprzedaży energii z PV najemcom

Niemcy wprowadzą premię przy sprzedaży energii z PV najemcom
Fot. Conergy

Do tej pory korzyści, które wiążą się z zainstalowaniem domowego systemu fotowoltaicznego w Niemczech, mogli czerpać głównie właściciele domów, na których zainstalowano PV. Teraz niemiecki rząd chce to zmienić i stworzyć korzyści również w przypadku sprzedaży energii najemcom mieszkań i domów, na których dachach działa system fotowoltaiczny. 

Niemiecki rząd chce, aby na Energiewende i oferowanym wsparciu dla energetyki odnawialnej korzystali nie tylko właściciele domów czy gruntów, na których posadowione są instalacje produkujące zieloną energię. Zgodnie z nowym projektem ustawy, który przyjął gabinet Angeli Merkel, w przypadku sprzedaży energii z dachowych instalacji fotowoltaicznych (a także instalacji CHP) najemncom lokali mieszkalnych w Niemczech oferowany ma być bonus. 

Przygotowana przez wywodzącą się z partii SPD minister gospodarki Brigitte Zypries ustawa ma wprowadzić dopłatę przy energii kupowanej przez najemców, która została wyprodukowana w tym samym budynku. Wysokość bonusu ma się różnić w zależności do wielkości systemu fotowoltaicznego. Według wstępnych propozycji niemieckiego rządu ma to być od 0,0275 euro/kWh do 0,0381 euro/kWh, czyli do około 0,16 zł/kWh w przypadku instalacji o mocy do 10 kW. W przypadku instalacji o mocy do 40 kW bonus ma wynosić 0,0347 euro/kWh, a dla instalacji o mocy do 100 kW – 0,021 euro/kWh.

REKLAMA

Nowy system wsparcia ma zostać jednak ograniczony do potencjału instalacji fotowoltaicznych na poziomie 500 MWp w skali roku, a także zakłada stopniowe zmniejszanie bonusu. 

Zdaniem niemieckiego ministerstwa gospodarki, wprowadzenie takiego bonusu wyrówna korzyści z systemu wsparcia dla OZE, które do tej pory czerpali jedynie właściciele domów i gruntów. Berlin podkreśla również, że wprowadzenie bonusu dla najemców przyczyni się do szybszego rozwoju nowego potencjału fotowoltaiki w Niemczech.

REKLAMA

Cytowana w komunikacie wydanym przez niemiecki resort gospodarki minister Brigitte Zypries podkreśla, że właściciele budynków i umieszczonych na nich instalacji fotowoltaicznych już wcześniej mogli zaopatrywać w produkowaną przez nich energię swoich najemców, jednak musieli przy tym płacić całą opłatę EEG, która obecnie sięga 6,88 eurocentów/kWh, a taka forma wykorzystania energii z PV nie cieszyła się dotąd dużą popularnością.

Według szacunków Berlina, z rozliczanej na nowych warunkach energii mogliby skorzystać teoretycznie najemcy znajdujących się w Niemczech w sumie około 3,8 mln lokali mieszkalnych.

Niewykorzystana energia ma trafiać do sieci i podlegać ogólnym zasadom rozliczeń stosowanym w niemieckim systemie wsparcia dla OZE. Obecnie w Niemczech taryfa gwarantowana dla instalacji fotowoltaicznych o mocy do 40 kW wynosi 0,1231 euro/kWh, o mocy do 40 kW – 0,1197 euro/kWh, a dla systemów o mocy do 100 kW – 0,1071 euro/kWh.

W odpowiedzi na nowe propozycje Berlina w niemieckiej branży PV pojawiły się głosy zwracające uwagę na związane z nowym prawem komplikacje i niejasności, które utrudnią popularyzację modelu opartego na sprzedaży energii z PV najemcom lokali mieszkalnych. 

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW (Bundesverband Solarwirtschaft) postuluje, aby wraz z regulacjami forsowanymi przez rząd Angeli Merkel  znieść również obowiązki formalne związane z eksploatacją instalacji PV o mniejszej mocy, które umieszczono w budynkach wielorodzinnych, a także umożliwić korzystanie przez najemców z energii wyprodukowanej nie tylko na dachu budynku, w którym mieszkają, ale również na dachach sąsiednich budynków, jeśli energia jest przesyłana za pomocą wewnętrznej, niepublicznej sieci. 

red. gramwzielone.pl