Ultracienkie linie przewodzące prąd można już wydrukować

Polska spółka XTPL zaprezentowała pierwsze na świecie urządzenie do taniego drukowania ultracienkich linii przewodzących prąd. Przy jej pomocy można wydrukować linie o szerokości nawet poniżej 150 nanometrów, czyli ponad 400 razy węższe niż standardowo stosowane techniki druku cyfrowego czy sitodruku.
Drukarka wyposażona w precyzyjną głowicę dozującą tusz dedykowana będzie m.in. inżynierom z działów R&D, którzy będą mogli wykorzystywać technologię XTPL w swoich pracach badawczo-rozwojowych oraz szybkim prototypowaniu.
XTPL po raz pierwszy pokazał swoją drukarkę podczas targów IDTechEx Printed Electronics Europe, które odbywały się w Berlinie 10 i 11 maja. To największe na świecie wydarzenie poświęcone drukowanej, organicznej i elastycznej elektronice.
– W Berlinie zaprezentowaliśmy kompletny zestaw będący demonstratorem naszej technologii: nanotusz, głowicę drukującą i wreszcie naszą prototypową drukarkę będącą platformą pozwalająca na stosowanie naszej technologii np. w pracach R&D – mówi Filip Granek, CEO w XTPL.
Pomysłów na jej zastosowanie może być wiele. Jak mówią eksperci, ultracienkie linie przewodzące prąd elektryczny mogą być użyte nie tylko w produkcji wyświetlaczy czy ogniw słonecznych, ale również w rozwiązaniach z zakresu elektroniki drukowanej, mikroelektroniki, biosensorów, nano- oraz mikrofotoniki, tzw. smart windows i zabezpieczeń antypodróbkowych.
– W konstrukcji głowicy drukującej zastosowaliśmy wiele unikalnych rozwiązań. Stworzyliśmy maszynę, która zapewni odbiorcom możliwość uzyskiwania ultracienkich linii przewodzących. Wszystko po to, aby naszą technologię można było testować do różnych zastosowań – dodaje Filip Granek.
Ważną częścią rozwiązania jest nanotusz, czyli specjalnie opracowany roztwór z zawieszonymi drobinkami metalu, który sprawia, że drukowane linie po przejściu procesu suszenia są od razu elektrycznie aktywne. Struktury tworzone obecnie na bazie nanotuszów receptury XTPL charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami w zakresie transparencji, przewodzenia i elastyczności.
Technologia, nad którą pracuje XTPL, ma znaleźć zastosowanie w przemyśle fotowoltaicznym, służąc do produkcji elastycznych ogniw PV. Ich niezbędnym elementem są przezroczyste warstwy przewodzące – transparentne dla światła i jednocześnie doskonale przewodzące prąd elektryczny. XTPL rozwija przełomową technologię precyzyjnego druku nanomateriałów, która umożliwia wytwarzanie właśnie takich warstw.
XTPL wejdzie na giełdę NewConnect w pierwszym półroczu 2017 roku. Na przełomie maja i czerwca ruszą zapisy na akcje.
red. gramwzielone.pl