Ultracienkie linie przewodzące prąd można już wydrukować

Ultracienkie linie przewodzące prąd można już wydrukować
Fot. XTPL

Polska spółka XTPL zaprezentowała pierwsze na świecie urządzenie do taniego drukowania ultracienkich linii przewodzących prąd. Przy jej pomocy można wydrukować linie o szerokości nawet poniżej 150 nanometrów, czyli ponad 400 razy węższe niż standardowo stosowane techniki druku cyfrowego czy sitodruku.

Drukarka wyposażona w precyzyjną głowicę dozującą tusz dedykowana będzie m.in. inżynierom z działów R&D, którzy będą mogli wykorzystywać technologię XTPL w swoich pracach badawczo-rozwojowych oraz szybkim prototypowaniu.

XTPL po raz pierwszy pokazał swoją drukarkę podczas targów IDTechEx Printed Electronics Europe, które odbywały się w Berlinie 10 i 11 maja. To największe na świecie wydarzenie poświęcone drukowanej, organicznej i elastycznej elektronice.

REKLAMA

W Berlinie zaprezentowaliśmy kompletny zestaw będący demonstratorem naszej technologii: nanotusz, głowicę drukującą i wreszcie naszą prototypową drukarkę będącą platformą pozwalająca na stosowanie naszej technologii np. w pracach R&D – mówi Filip Granek, CEO w XTPL.

Pomysłów na jej zastosowanie może być wiele. Jak mówią eksperci, ultracienkie linie przewodzące prąd elektryczny mogą być użyte nie tylko w produkcji wyświetlaczy czy ogniw  słonecznych, ale również w rozwiązaniach z zakresu elektroniki drukowanej, mikroelektroniki, biosensorów, nano- oraz mikrofotoniki, tzw. smart windows i zabezpieczeń antypodróbkowych.

REKLAMA

W konstrukcji głowicy drukującej zastosowaliśmy wiele unikalnych rozwiązań. Stworzyliśmy maszynę, która zapewni odbiorcom możliwość uzyskiwania ultracienkich linii przewodzących. Wszystko po to, aby naszą technologię można było testować do różnych zastosowań – dodaje Filip Granek.

Ważną częścią rozwiązania jest nanotusz, czyli specjalnie opracowany roztwór z zawieszonymi drobinkami metalu, który sprawia, że drukowane linie po przejściu procesu suszenia są od razu elektrycznie aktywne. Struktury tworzone obecnie na bazie nanotuszów receptury XTPL charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami w zakresie transparencji, przewodzenia i elastyczności. 

Technologia, nad którą pracuje XTPL, ma znaleźć zastosowanie w przemyśle fotowoltaicznym, służąc do produkcji elastycznych ogniw PV. Ich niezbędnym elementem są przezroczyste warstwy przewodzące – transparentne dla światła i jednocześnie doskonale przewodzące prąd elektryczny. XTPL rozwija przełomową technologię precyzyjnego druku nanomateriałów, która umożliwia wytwarzanie właśnie takich warstw.

XTPL wejdzie na giełdę NewConnect w pierwszym półroczu 2017 roku. Na przełomie maja i czerwca ruszą zapisy na akcje.

red. gramwzielone.pl