Budowa farmy fotowoltaicznej – procedury, pozwolenia

Budowa farmy fotowoltaicznej - procedury, pozwolenia
OregonDOT, flickr cc-by-2.0

Budowa farmy solarnej PV wiąże się z koniecznością przejścia przez określone procedury administracyjne i zdobycia niezbędnych pozwoleń. {więcej}

Budowa naziemnej farmy fotowoltaicznej może wiązać się z koniecznością zdobycia określonych pozwoleń, co jest uzależnione m.in. od wielkości danej instalacji, tj. jej mocy nominalnej, a także od powierzchni, którą zajmie inwestycja. Dlatego jeszcze na etapie planowania inwestycji warto zapozać się z określonymi regulacjami z zakresu prawa budowlanego, przepisów dot. planowania przestrzennego czy regulacji środowiskowych. 

Ponieważ projekty farm solarnych to w naszym kraju nowość, brakuje przepisów, które dokładnie regulowałyby ich status, a decyzyjność w przypadku wydawania pozwoleń związanych z realizacją tego rodzaju projektów spoczywa na urzędnikach w lokalnych gminach czy starostwach, którzy czasami mogą dane przepisy interpretować w różny sposób – zapoznanie się z wybranymi przepisami może pomóc w planowaniu inwestycji polegającej na zoptymalizowaniu planów związanych z budową naziemnego systemu fotowoltaicznego. 

REKLAMA
REKLAMA

Analiza wybranych regulacji i ich interpretacji może dać inwestorowmi odpowiedź, jakiej wielkości instalacja będzie dla niego optymalnym rozwiązaniem i z koniecznością zdobycia jakich pozwoleń będzie musiał się on liczyć. 

Informacje o przepisach, które wiążą się z budową farmy fotowoltaicznej i które wpływają na konieczność realizacji określonych procedur i zdobycia określonych pozwoleń, znajdą Państwo w raporcie Gramwzielone.pl pt. „Perspektywy fotowoltaiki w Polsce”. 
red. gramwzielone.pl

Czytaj też:  Czy na budowę instalacji fotowoltaicznej potrzebne jest pozwolenie budowlane?