Trackery, czyli ruchoma farma fotowoltaiczna – czy się opłaca?

Trackery, czyli ruchoma farma fotowoltaiczna - czy się opłaca?
foto: Suntech press

Wykorzystanie mechanizmu umożliwiającego panelom słonecznym „śledzenie” ruchu Słońca zwiększy uzysk energii. Ale czy takie rozwiązanie jest opłacalne? {więcej}

Zastosowanie tzw. trackerów, czyli ruchomych elementów systemu fotowoltaicznego, dzięki którym panele fotowoltaiczne będą mogły poruszać się w ciągu dnia i ustawiać się w optymalnym kierunku i pod optymalnym kątem względem Słońca, umożliwi zwiększenie uzysku energii. 

W ruchomych systemach fotowoltaicznych stosuje się trackery umożliwiające ruch w jednej płaszczyźnie – pionowej lub poziomej (tzw. single axis) oraz trackery podwójne – umożliwiające ruch paneli zarówno w pionie jak i poziomie (double axis). 

REKLAMA

Czy wykorzystanie trackerów może być dla operatora farmy fotowoltaicznej rozwiązaniem opłacalnym? Na pierwszy rzut oka tak. Przyjmuje się bowiem, że zastosowanie trackerów zwiększy uzysk energii w instalacji o danej mocy paneli średnio o ok. 30%, a ich montaż zwiększy koszt systemu PV o ok. 20%. 

REKLAMA

Zastosowanie trackerów ma jednak kilka minusów. Wadą instalacji solarnych opartych na trackerach jest przede wszystkim to, że na danej działce przeznaczonej pod farmę fotowoltaiczną będziemy mogli zamontować mniej paneli – systemy zmieniające w ciągu dnia swoje ułożenie, a zatem stwarzające większe pole zacienienia – sprawiają, że poszczególne elementy instalacji będziemy musieli ustawić dalej od siebie, tak aby nie rzucały na siebie cienia. To sprawia, że na jednym hektarze będziemy mogli zamontować średnio około 40% mniej paneli słonecznych – w porównaniu do systemów statycznych. 

Montaż podobnej mocy paneli PV jak w przypadku statycznej farmy solarnej wymaga więc przeznaczenia pod nią większego terenu, a to w konsekwencji zwiększy koszty zakupu/dzierżawy danego terenu. 

Poza tym, wykorzystanie trackerów zwiększy prawdopodobieństwo awaryjności danej instalacji i konieczności serwisowania ruchomych elementów instalacji. 

Więcej informacji na temat uwarunkowań budowy instalacji solarnych znajdą Państwo w raporcie Gramwzielone.pl „Perspektywy fotowoltaiki w Polsce”.

pp, gramwzielone.pl