Greckie farmy PV będą produkować prąd dla Niemiec?

Greckie farmy PV będą produkować prąd dla Niemiec?
dominiqs, flickr cc-by-2.0

Jak poinformował dzisiaj „Dziennik Gazeta Prawna”, grecki rząd planuje budowę kompleksu farm fotowoltaicznych w celu eksportowania produkowanej przez nie energii elektrycznej. {więcej}

Informacje, że niemiecki rząd ograniczając wsparcie dla rodzimych producentów energii w systemach PV chce jednocześnie zwiększyć import energii produkowanej w instalacjach fotowoltaicznych w Grecji, pojawiają się już od dłuższego czasu. 

Temat elektrowni fotowoltaicznych pojawił się już podczas negocjacji dotyczących unijnej pomocy dla pogrążonej w kryzysie fiskalnym Grecji, a wraz z niemiecką pomocą dla tego kraju na nowe kontrakty w Grencji mogą liczyć niemieckie firmy z branży PV. 

REKLAMA
REKLAMA

Argumentem przemawiającym za budową farm PV w Grecji jest przede wszystkim dobre nasłonecznienie, które może częściowo zrekompensować straty wynikające z przesyłu energii. 

Według „DGP” w ramach rządowego projektu Helios grecki rząd che zbudować do 2020 roku 2,2 GW farm solarnych, a do 2050 r. – 10 GW. Liczby te nie robią jednak aż takiego wrażenia, gdy spojrzymy na potencjał fotowoltaiczny Niemiec, gdzie tylko w ubiegłym roku zbudowano 7,4 GW farm PV. 

gr