Fotowoltaiczne rozwiązanie z Polski nagrodzone w Cannes

Fotowoltaiczne rozwiązanie z Polski nagrodzone w Cannes
foto ze strony www.wojtasik.pl

Architekci z Piły otrzymali nagrodę Future Project Awards 2012 przyznawaną przez „Architectural Review”, którą wręczono podczas targów nieruchomości w Cannes. {więcej}

Pracownia Architektoniczna Lecha Wojtasika z Piły opracowała Plus Energy Prefab House – projekt domu, w którym ma być zastosowane tzw. skrzydło fotowoltaiczne, które ma łączyć wykorzystanie energii wiatru i słońca. 

REKLAMA

Dla autorów patentu inspiracją projektu był wywołany wiatrem ruch liści i gałęzi drzewa. Skrzydło poruszane (uchylane) energią wiatru poprzez generatory wytwarza energię elektryczną, jest pokryte ponadto powłoką fotowoltaiczną absorbującą i przetwarzającą energię słoneczną w elektryczną. „Skrzydło” jest częścią całego systemu energetycznego instalowanego w prefabrykowanych domach. Umieszczone na dachu budynku i przypominające dachówkę ruchome skrzydła fotowoltaiczne wykorzystują energię słońca i wiatru, pionowe płaszczyzny budynku to kolektory słoneczne, przesuwne drewniane żaluzje chronią budynek przed przegrzaniem a ruchome przesłony izolacyjne chronią przed stratami ciepła. Nowatorsko zaprojektowane prefabrykowane ściany ogrzewają pomieszczenia, pozyskiwana energia przechowywana jest w bateriach i za pośrednictwem podziemnego zbiornika wodnego – informuje Polska Agencja Prasowa. 

Jak zauważa PAP, rozwiązanie to jest zbieżne ze strategią Komisji Europejskiej, która dąży do wprowdzenia energooszczędnych standardów w budownictwie na terenie Wspólnoty. Polski wynalazek już został zgłoszony do Urzędu Patentowego. 

REKLAMA

gr