Włochy: duże cięcia dopłat dla fotowoltaiki

Włochy: duże cięcia dopłat dla fotowoltaiki
foto: Solar World

Włosi, ubiegłoroczni rekordziści w ilości zainstalowanych systemów solarnych, idą w ślady Niemców i obniżają stawki dopłat do produkcji energii słonecznej. {więcej}

W ubiegłym roku we Włoszech powstała rekordowa ilość systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 9 GW (1/3 z całkowitej mocy PV zainstalowanej na całym świecie), dzięki czemu potencjał fotowoltaiki w tym kraju zwiększył się do poziomu 12,5 GW. 

REKLAMA

Szybki rozwój PV we Włoszech to przede wszystkim efekt korzystnego systemu dopłat. Zdaniem rządu w Rzymie, Włochy posiadają najwyższe dopłaty do systemów fotowoltaicznych w Europie, które wynoszą obecnie średnio około 313 €/MWh, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to 160 €/MWh. Włoski rząd dochodzi jednak do wniosku, że tak wysoki poziom dopłat to zbyt wysoki koszt dla podatnika. Dopłaty do produkcji energii w instalacjach fotowoltaicznych odpowiadają we Włoszech za 65% dopłat do energetyki odnawialnej w sumie. 

REKLAMA

W efekcie włoski rząd w kolejnej odsłonie ustawy dot. dopłat do energii odnwialnej, tzw. Conto Energia V, postanowił zmniejszyć stawki taryf gwarantowanych operatorom instalacji solarnych za sprzedawaną przez nich energię. Nowe prawo, które zacznie obowiązywać od 1 lipca, zmniejszy stawki feed-in tariffs dla fotowoltaiki do poziomu 0,215€/kWh – dla dachowych systemów rezydencjalnych, a w przypadku naziemnych farm fotowoltaicznych o mocy większej niż 5 MW – zaledwie do poziomu 0,126€/kWh. 

gramwzielone.pl