Wiceminister gospodarki o kosztach fotowoltaiki

Wiceminister gospodarki o kosztach fotowoltaiki
foto: SunPower press

Jak potrzebę większego wsparcia w postaci zielonych certyfikatów dla fotowoltaiki uzasadnia wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak? {więcej}

W wywiadzie dla euractiv.pl, wiceminister gospodarki zauważa, że z technologii objętych systemem świadectw pochodzenia dla energii wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych fotowoltaika to technologia najdroższa.

REKLAMA

Jego zdaniem koszt produkcji megawatogodziny energii w systemach fotowoltaicznych to obecnie około 600-1200 zł, podczas gdy w najtańszej technologii OZE, energetyce wodnej, koszt za wyprodukowanie 1 MWh to zaledwie około 100 zł. Dlatego, zdaniem wiceministra gospodarki, większe wsparcie dla fotowoltaiki jest potrzebne, aby mogła się ona w naszym kraju rozwijać. 

REKLAMA

Mieczysław Kasprzak w wywiadzie dla euractiv.pl zauważa jednak także dynamiczny spadek kosztów instalacji fotowoltaicznych – Musimy podjąć decyzję, czy wspieramy produkcję wiatraków, ogniw fotowoltaicznych, czy inwestujemy w budowę kopalń. Kopalnie też musimy wspierać, bo węgiel nadal jest nam potrzebny. Dużo zależy od rozwoju technologicznego. Teraz przykładowo okazuje się, że warto wesprzeć ogniwa fotowoltaiczne, bo jedna generacja od drugiej różni się cenowo o 30 proc. W tym samym czasie, gdy ich cena spadła o 30 proc., ich efektywność wzrosła o 80 proc. – twierdzi wiceminister gospodarki. 
gr