"Solarny" stadion powstał na Tajwanie

"Solarny" stadion powstał na Tajwanie
Budowa "solarnego" stadionu na Tajwanie, źródło: GE press

Ogromny stadion na Tajwanie zasili energia ze znajdującego się na jego dachu systemu solarnego złożonego z ponad 8 tysięcy {więcej}paneli fotowoltaicznych. 

Budowa World Games Stadium, który pomieści 50 tys. widzów, pochłonęła w sumie 150 mln dol. Na jego dachu zainstalowano ogromny system fotowoltaiczny składający się z 8844 paneli PV, które są rozmieszczone na powierzchni 14,15 tys. m2. 

REKLAMA

Konstruktorzy stadionu szacują, że znajdujące się na jego dachu panele będą produkować rocznie około 1,14 GWh energii elektrycznej. Energia produkowana w systemie fotowoltaicznym wystarczy do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd generowanego m.in. przez system świetlny stadionu składający się z ponad 3,3 tys. świateł, a także przez dwa ogrome ekrany świetlne. Jak informują władze spółki zarządzającej stadionem, od włączenia systemu fotowoltaicznego do momentu uruchomienia całego systemu świetlnego stadionu potrzeba 6 minut. 

REKLAMA

Stadion będzie główną areną rozpoczynających się w czerwcu World Games. Tymczasem na żadnym z polskich stadionów, na których w tym samym czasie odbywać się będzie EURO 2012, nie zostanie wykorzystany ani jeden system do generowania energii ze źródeł odnawialnych. 
gr