Fabryka polikrzemu za 900 mln euro

Fabryka polikrzemu za 900 mln euro
Clearly Ambiguous, flickr cc-by-2.0

Niemiecki potentat w produkcji polikrzemu wykorzystywanego do produkcji ogniw fotowoltaicznych otworzył {więcej}nową fabrykę zlokalizowaną w Nunchritz koło Drezna. 

Wacker Chemi AG to jeden z czołowych producentów krzemu polikrystalicznego na świecie. Niemiecka firma – mimo nienajlepszych informacji, jakie docierają ostatnio z rynku fotowoltaicznego w Niemczech, a także mimo rekordowo niskich cen polikrzemu na światowych giełdach – za 900 mln euro uruchomiła nową fabrykę polikrzemu w saksońskim mieście Nunchritz, w której pracę znajdzie około pół tysiąca osób. 

Dzięki otwarciu nowej fabryki w Saksonii, Wacker jeszcze w tym roku chce zwiększyć swój potencjał produkcyjny do 52 tys. ton polikrzemu, a w 2014 roku ma produkować już 70 tys. ton polikrzemu – m.in. dzięki uruchomieniu kolejnego zakładu na terenie USA. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak poinformował Rudolf Staudigl, CEO Wackera, obecnie cała produkcja polikrzemu niemieckiego producenta jest zakontraktowana, a wszystkie zakłady pracują na pełnych obrotach. 

Obecnie ceny polikrzemu na światowych giełdach kształtują się na rekordowo niskim poziomie ok. 28 dol./kg, a zdaniem firmy konsultingowej IHS iSuppli, w tym roku na skutek nadpodaży spadną jeszcze do poziomu ok. 15-18 dol./kg. 

Czytaj więcej o sytuacji na globalnym rynku producentów polikrzemu na Gramwzielone.pl w artykule: Ceny krzemu polikrystalicznego w 2012 roku. 
gr