Statek napędzany wyłącznie energią słoneczną opłynął świat

Statek napędzany wyłącznie energią słoneczną opłynął świat
foto: Planetsolar.org press

95-tonowy katamaran napędzany wyłącznie {więcej}energią pozyskaną dzięki panelom fotowoltaicznym zakończył rejs dookoła świata.

Po trwającym 19 miesięcy rejsie, który rozpoczął się 27 kwietnia 2010 roku, katamaran „MS Turanor PlanetSolar” dopłynął do Monako. Statek waży 95 ton i jest wyposażony w panele fotowoltaiczne o powierzchni 537 m2, które są jego jedynym źródłem energii. Przy optymalnym nasłonecznieniu energia wyprodukowana przez ogniwa fotowoltaiczne rozpędzają statek do prędkości 8 węzłów. 

REKLAMA

Katamaran został zbudowany w półtora roku w Kilonii za 15 mln euro, a pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Szwajcar Raphael Domjan. – Naszym rejsem dowiedliśmy, że dysponujemy wszystkim, co jest konieczne do trwałej ochrony planety przed skutkami żywiołowo rozwijającej się cywilizacji: wiedzą, technologią, materiałami i odnawialną energią. Nie jestem naiwnym fantastą podobnym do Phileasa Fogga z powieści Julesa Verne’a,a „W 80 dni dookoła świata”, nie przewiduję, że za dziesięć lat porty zapełnią się solarnymi kontenerowcami, ale nie zdziwi mnie, gdy w  turystycznych marinach zaczną często cumować solarne jachty, łodzie dla płetwonurków, prowadzone przez ludzi świadomych znaczenia ekologii – „Rzeczpospolita” cytuje Szwajcara. 

REKLAMA

Zobacz podróż statku „MS Turanor PlanetSolar” w dziale „Filmy” Gramwzielone.pl: Fotowoltaiczny statek w podróży dookoła świata
gr