Rekordowa sprawność ogniw w technologii CdTe

Rekordowa sprawność ogniw w technologii CdTe
stantontcady, flickr cc-by-2.0

Spółka wywodząca się z firmy Q-Cells {więcej}ogłosiła opracowanie ogniwa fotowoltaicznego w technologii CdTe, którego sprawność to 16,2%. Wynik ten potwierdził niemiecki instytut SGS. 

Firma Calyxo została stworzona w ramach grupy Q-Cells i skupiła się na rozwoju fotowoltaicznej technologii CdTe – w przeciwieństwie do Q-Cells, który pozostał przy technologii krystalicznej. W lutym ubiegłego roku Calyxo oddzieliło się od Q-Cells i zostało przejęte przez amerykańskiego producenta Solar Fields LLC. 

REKLAMA

Calyxo posiada linię produkcyjną o potencjale 25 MW w Bitterfeld-Thalheim i planuje uruchomienie kolejnej o mocy 60 MW jeszcze w tym roku. 

REKLAMA

Zdaniem Michaela Bauera, CTO Calyxo, do końca tego roku jego firma opracuje ogniwa o wydajności 17-18%, dzięki czemu możliwa będzie produkcja paneli fotowoltaicznych CdTe o sprawności 14-15%. 

Ogniwo o wydajności 16,3% to jednak nie globalny rekord wydajności ogniw produkowanych w technologii CdTe. W połowie ubiegłego roku amerykański National Renewable Energy Laboratory potwierdził opracowanie ogniwa w tej technologii o wydajności 17,3% stworzonego przez globalnego lidera w produkcji cienkowarstwowych paneli PV – amerykańskiego First Solar. 
gr