Gigantyczna farma fotowoltaiczna powstanie w Serbii

Gigantyczna farma fotowoltaiczna powstanie w Serbii
Sunpower press

Olbrzymi park fotowoltaiczny w Serbii ma osiągnąć docelową moc aż jednego gigawata! Ile będzie kosztować i ile zarobi dzięki niemu sebskie państwo? {więcej}

Jak informuje serbski serwis informacyjny Ekonom:east, przedstawiciele rządu w Belgradzie i inwestora – funduszu Securum Equity Partners Europe – podpisali w ubiegłym tygodniu memorandum, którego celem jest budowa gigantycznego kompleksu elektrowni słonecznych o łącznej mocy 1 GW, który powstałby na terenie 3 tysięcy hektarów. Wartość inwestycji wstępnie wycenia się na 2 mld euro. 

REKLAMA

Realizacja przedsięwzięcia ma potrwać od 3 do 5 lat. Pracę przy konstrukcji ma znaleźć 2,5 – 3 tysiące osób, a po uruchomieniu ogromnej farmy fotowoltaicznej, ma przy niej pracować na stałe od 500 do 600 osób. 

REKLAMA

Jak poinformował przedstawiciel serbskiego rządu, inwestor został zwolniony z opłat za dzierżawę terenów w 25-letnim okresie, a dzięki uruchomieniu inwestycji budżet kraju ma zarobić ok. 750 mln euro w ciągu pierwszych 20 lat funkcjonowania ogromnego parku fotowoltaicznego. 

gramwzielone.pl