EDF i Canadian Solar będą razem produkować moduły PV

EDF i Canadian Solar będą razem produkować moduły PV
Fot. Photowatt

Francuski koncern energetyczny EDF rozmawia z jednym z największych na świecie producentów modułów fotowoltaicznych Canadian Solar. Cel to uruchomienie produkcji modułów charakteryzujących się niskim tzw. śladem węglowym, czyli emisją CO2 wygenerowaną do wytworzenia energii niezbędnej w procesie powstawania danego produktu. To istotny warunek we francuskim systemie wsparcia dla PV.

Francuski potentat energetyczny EDF produkuje ogniwa i moduły fotowoltaiczne – około 50 MW w skali roku – w ramach należącej do niego spółki Photowatt.

Teraz francuski producent PV ma utworzyć joint venture z Canadian Solar. Będzie w nie zaangażowana także mająca w siedzibę w Grenoble firma ECM Greentech, która miała opracować innowacyjną, energooszczędną metodę przetwarzania krzemu przy produkcji wafli krzemowych, z których wytwarzane są następnie ogniwa PV.

REKLAMA

Photowatt informuje, że celem jest wdrożenie sposobu produkcji modułów, który charakteryzuje w całym łańcuchu dostaw niska energochłonność, a więc także relatywnie niski ślad węglowy.

Ma to być odpowiedź na działania francuskiego rządu, który w ramach organizowanych aukcji dla fotowoltaiki stosuje kryterium emisji CO2 w zakresie wytwarzania komponentów mających wejść w skład wspieranych elektrowni fotowoltaicznych.

REKLAMA

Ostatnio EDF informował o planach zbudowania we Francji elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 GW do roku 2035. Francuzi liczą przy tym, że spora część tego potencjału zostanie zrealizowana dzięki aukcjom.

Dzięki nowemu przedsięwzięciu moc linii produkcyjnych Photowatt, które są zlokalizowane w Bourgoin-Jallieu w regionie Auvergne-Rhône-Alpes, ma zostać powiększona z obecnych ok. 50 MW do przynajmniej 500 MW.

W nowej spółce o nazwie Photowatt Crystal Advanced francuski koncern ma posiadać za pośrednictwem Photowatt 60 proc. udziałów, Canadian Solar przypadnie 30 proc., a ECM Greentech otrzyma 10 proc.

Canadian Solar to jeden z największych na świecie producentów modułów fotowoltaicznych. Chińska firma oszacowała ostatnio, że jej sprzedaż za ostatni kwartał 2017 r. powinna sięgnąć 1,72-1,82 GW, a prognoza sprzedaży za cały ubiegły rok to 6,8-6,9 GW.

Plany w zakresie produkcji modułów fotowoltaicznych ma też inny czołowy europejski koncern energetyczny. Więcej na ten temat w artykule: Enel będzie produkować dwustronne moduły HJT.

red. gramwzielone.pl