Najwięksi deweloperzy farm fotowoltaicznych w 2011 r.

Najwięksi deweloperzy farm fotowoltaicznych w 2011 r.
foto: Suntech

Firmy z Niemiec i USA przodują w rankingu najwiekszych deweloperów systemów solarnych na świecie. {więcej}

Ranking tzw. integratorów systemów fotowoltaicznych w 2011 przygotowała firma konsultingowa IMS Research. Jest to jednocześnie pierwszy od dawna ranking liderów globalnego rynku PV, w którym pierwsze miejsce zajmuje firma z Niemiec. 

Ranking IMS dotyczy największych deweloperów farm fotowoltaicznych na świecie, którzy do ich budowy wykorzystują głównie komponenty innych firm (Belectric), ale także komponenty własnej produkcji (First Solar). 

REKLAMA

Pierwsze miejsce w rankingu zajął niemiecki Belectric, który korzystając ze świetnej koniunktury na rynku PV w Niemczech, gdzie w ubiegłym roku zainstalowano w sumie prawie 7,5 GW systemów fotowoltaicznych, w ubieglym roku uruchomił projekty o łącznej mocy 400 MW – w tym ogromną farmę fotowoltaiczną o mocy 70 MW w Brandenburgii, do której budowy zostały wykorzystane cienkowarstwowe panele CdTe firmy First Solar oraz inwertery niemieckiego SMA. Od pewnego czasu Belectric przejawia coraz większą aktywność poza Europą i interesuje się rynkami PV w Japonii, Arabii Saudyjskiej, Izraelu czy RPA – co potwierdza zmiany zachodzące na globalnym rynku solarnym. 

REKLAMA

Drugie miejsce w rankingu IMS zajmuje jedna z państwowych, chińskich firm – China Power Investment Corporation (CPIC) – 380 MW nowych mocy w 2011 r., która w najnowszym rankingu awansowała w zaledwie rok z trzeciej dziesiątki. Oprócz CPIC w pierwszej dziesiątce (miejsca 9. i 10.) są także chińskie Huanghei Hydropower i CGN Solar. 

Co ciekawe, na trzecim miejscu wśród deweloperów farm PV w ubiegłym roku jest amerykański First Solar – znany głównie z produkcji paneli PV w technologii cienkowarstwowej, a na miejscach 4. i 5. – kolejne firmy z USA – SunEdison i SunPower. Kolejne miejsca przypadają firmom z Niemiec – juwi, Solarhybrid i Q-Cells International. 

Tuż za pierwszą dziesiątką jest austriacki ActivSolar, który zdominował rozwój fotowoltaiki na Ukrainie, a kolejne miejsca w ranking największych deweloperów farm solarnych przypadają belgijskiemu Enfinity, francuskiemu EDF oraz niemieckim Phoenix Solar i Enerparc. W sumie w pierwszej 30. rankingu aż 24 miejsca zajmują firmy ze Starego Kontynentu. 

pp, gramwzielone.pl