Bruksela i Berlin udostępniają dziesiątki milionów euro na badania w PV

Bruksela i Berlin udostępniają dziesiątki milionów euro na badania w PV
OregonDOT, flickr cc-by-2.0

Komisja Europejska i niemiecki rząd zdecydowały o przeznaczeniu odpowiednio 22,9 mln euro i 30 mln euro na rozwój technologii fotowoltaicznych. Kto będzie beneficjentem grantów? {więcej}

Komisja Europejska zdecydowała o przyznaniu grantu na badania i rozwój technologii solarnych dla konsorcjum firm i instytucji naukowych, wśród których są m.in. jednostki badawcze z Hiszpanii, Szwajcarii, Luksemburga, Niemiec, Włoch, W. Brytanii. Realizacja wspólnych projektów mających na celu opracowanie tanich i efektywnych ogniw fotowoltanicznych już się rozpoczęła i ma potrwać do końca 2015 r. 

REKLAMA

Kolejnym beneficjentem unijnej pomocy w zakresie projektów fotowoltaicznych jest arabski fundusz inwestycyjny Masdar, który otrzyma z Brukseli 12,9 mln euro na budowę drugiej linii produkcyjnej paneli fotowoltaicznych w znajdującym się w Turyngii Ichtershausen. 

REKLAMA

Tymczasem rząd Niemiec chce przyznać 30 mln euro – w ramach rekompensaty za drastyczne cięcia dopłat do produkcji energii słonecznej w ramach niemieckiego systemu feed-in tariffs – niemieckiemu przemysłowi fotowoltaicznemu. Fundusze mają zostać przeznaczone na badania i rozwój nowych technologii PV. 

gramwzielone.pl