Ponad 30-procentowe cła na chińskie panele PV

Ponad 30-procentowe cła na chińskie panele PV
foto: Suntech press

{więcej}Rząd USA w obronie rodzimych producentów paneli fotowoltaicznych przed konkurencją z Chin przestał przebierać w środkach. 

Po przyjęciu kilka tygodni temu przez Departament Handlu USA ochronnych ceł na import chińskich paneli PV wynoszących w zależności od producenta od 2,9% (np. Suntech) do 4,7% (Trina Solar), amerykański rząd postanowił zastosować jeszcze bardziej dotkliwe dla chińskich producentów środki mające zneutralizować wpływ cenowego dumpingu stosowanego – zdaniem władz USA – przez Chińczyków.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Departament Handlu USA zdecydował o wprowadzeniu anty-dumpingowych ceł na import paneli PV z Chin wynoszących od 31,14 do 31,22% – ponownie dywersyfikując ich wysokość w zależności od producenta.

REKLAMA
REKLAMA

Co gorsze dla importerów chińskich paneli fotowoltaicznych do USA, nowe cła anty-dumpingowe mają charakter retroaktywny i będą obowiązywać panele przywiezione do Stanów Zjednoczonych od lutego br. 

Zdaniem amerykańskich ekspertów, wprowadzenie ceł w zaproponowanej przez Departament Handlu wysokości może oznaczać, że chińskie panele fotowoltaiczne w USA podrożeją o około 0,3 dolara/W – co znacząco podwyższy koszt instalacji PV w USA i oddali amerykańską fotowoltaikę od osiągnięcia grid parity. Chińscy producenci w celu obejścia ceł mogą natomiast wysyłać swoje panele przez firmy mające siedziby w innych krajach – co jednak także powinno odbić się na końcowych cenach w USA. 

Akcja amerykańskiego rządu przeciwko importowi chińskich paneli PV jest bezpośrednim efektem skargi złożonej przez grupę producentów zainicjowanej przez amerykański oddział niemieckiego producenta paneli SolarWorld. 
pp, gramwzielone.pl