Projekt dużej farmy fotowoltaicznej w północno-zachodniej Polsce

Projekt dużej farmy fotowoltaicznej w północno-zachodniej Polsce
foto: SunPower

Na poradzieckim lotnisku w woj. zachodniopomorskim ma powstać ogromna farma fotowoltaiczna. {więcej}

Jak podała szczecińska „Gazeta Wyborcza”, warszawska spółka Si Power, w której udziały posiadają m.in. spóki Solpower i Self Energy JSC, planuje budowę farmy fotowoltaicznej na terenie 64 hektarów byłego lotniska wojskowego w zachodniopomorskiej gminie Chojna.

Teren po poradzieckim lotnisku jest własnością gminy, dla której dzierżawa terenów pod farmę fotowoltaiczną byłaby sposobem na zagospodarowanie zdegradowanych terenów i szansą na dodatkowe wpływy do gminnego budżetu.

REKLAMA
REKLAMA

Wg „Gazety Szczecin”, umowa dzierżawy ma zostać zawarta na 27 lat, a inwestor będzie wpłacał do gminy co roku podatek w wysokości 260 tys. zł (dzieląc tę kwotę przez powierzchnię planowanej inwestycji wychodzi, że gmina chce wyznaczyć podatek pod farmę w wysokości około 0,40 zł/m2, podczas gdy maksymalna stawka podatku od gruntów zajętych pod działalność gosopdarczą określona przez Ministra Finansów na 2012 roku to 0,84 zł/m2). W tej chwili teren, na którym ma powstać farma PV wykorzystywany jest pod działalność rolniczą, a wpływy z tytułu podatku rolnego wynoszą 12 tys. zł rocznie. 

Obecnie lokalne władze przygotowują dokumenty planistyczne. Wg „Gazety Szczecin”, umożliwienie realizacji inwestycji od strony regulacji przestrzennych miałoby odbyć się poprzez wydanie decyzji o warunkach zabudowy, a umowa między inwestorem i gminą Chojna ma zostać podpisana w połowie czerwca. 
gramwzielone.pl

Czytaj też:  Pozwolenie budowlane na farmę fotowoltaiczną – czy i kiedy będzie potrzebne?