Samolot napędzany energią słoneczną rusza w pierwszą międzynarodową podróż

Samolot napędzany energią słoneczną rusza w pierwszą międzynarodową podróż
Solar Impulse press

Solar Impulse – samolot napędzany wyłącznie energią generowaną przez panele fotowoltaiczne jutro rano wystartuje {więcej}ze Szwajcarii w swoją pierwszą międzynarodową podróż. 

Solar Impulse to projekt Szwajcara Bertranda Piccarda, którego celem jest lot dookoła świata samolotem napędzanym wyłącznie energią słoneczną. Samolot Solar Impulse ma już za sobą pierwsze loty testowe, a kolejne wyzwanie, które stawiają przed sobą pomysłodawcy projektu, to lot ze Szwajcarii do Rabatu w Maroko. Plan lotu przewiduje jedno międzylądowanie na madryckim lotnisku Barajas, podczas którego nastąpi zamiana pilotów. Samolot poprowadzą kolejno Andre Borschberg i Bertrand Piccard. 

REKLAMA

Lot ma się rozpocząć jutro o godzinie 6.45 rano. Początkowo samolot będzie leciał na wysokości 3,6 tys. metrów, a podczas przelotu nad Pirenejami wzbije się na 8,5 tys. metrów. Przylot Solar Impulse do Maroko ma być częścią uruchomienia w regionie Ouarzazate największej na świecie termalnej elektrowni słonecznej o mocy 160 MW. 

REKLAMA

Szwajcarzy zakładają, że próba okrążenia kuli ziemskiej samolotem Solar Impulse zostanie podjęta w 2014 roku. Czytaj więcej o projekcie Solar Impulse na Gramwzielone.pl w artykule: Solar Impulse – samolot na baterie słoneczne.
gr