Zmiana lidera w rankingu czołowych producentów paneli fotowoltaicznych

Zmiana lidera w rankingu czołowych producentów paneli fotowoltaicznych
Suntech i Yingli to czołowi producenci paneli fotowoltaicznych na świecie. Foto: Suntech

{więcej}Yingli wyprzedza Suntecha na pozycji globalnego lidera w sprzedaży paneli fotowoltaicznych.

Przez wiele lat czołowym producentem paneli fotowoltaicznych na świecie był amerykański First Solar – firma produkująca cienkowastwowe panele w technologii CdTe. Amerykanie jakiś czas temu stracili jednak pozycję lidera, a tegoroczne informacje o cięciu produkcji i zatrudnienia – m.in. poprzez likwidację fabryki we Frankfurcie nad Odrą – pokazują, że władze First Solar nie chcą być więcej za wszelką cenę w światowej czołówce producentów i zdecydowały się na gruntowną restrukturyzację produkcji. 

REKLAMA

W ubiegłym roku miejsce First Solar na liście największych producentów paneli PV zajął chiński Suntech. W pierwszym kwartale tego roku największą sprzedaż modułów na świecie zanotował jednak inny z chińskich potentatów – Yingli Green, którego przychód w okresie styczeń-marzec wyniósł 500 mln USD (wzrost 44,4% rok do roku), podczas gdy Suntech w tym samym czasie odnotował przychody rzędu 410 mln USD. Obie chińskie firmy swoje wyniki zawdzięczają głównie rynkom w Niemczech i USA. 

REKLAMA

Ostatnio Suntech podniósł swoje plany sprzedaży na ten rok z 2,1 GW na 2,5 GW. Władze Yingli szacują natomiast, że sprzedaż ich modułów w 2012 roku wyniesie 2,4-2,5 GW. Chińczycy swoje ambitne plany być może jednak zrewidują po wprowadzeniu ceł na chińskie panele PV przez Amerykanów, a także na skutek ograniczenia dopłat do fotowoltaiki w Niemczech. Dla Chińczyków coraz większe znaczenie będzie miał jednak rodzimy rynek. Udział sprzedaży paneli w Chinach w tym roku ma wynieść dla Yingli już 30%, podczas gdy jeszcze dwa lata temu było to zaledwie kilka procent. 
gr