Na Ukrainie przybyło prosumentów. Ile zarobią na sprzedaży nadwyżek energii?

Na Ukrainie przybyło prosumentów. Ile zarobią na sprzedaży nadwyżek energii?
Instalacja fotowoltaiczna w szkole w Żukowie. Fot. ABB

Ukraińska rządowa agencja SAEE, zajmująca się promocją efektywności energetycznej, poinformowała o wzroście liczby ukraińskich gospodarstw domowych, które same produkują energię. SAEE podała też, ile ukraińscy prosumenci mogą zarobić na oddawaniu do sieci nadwyżek energii.

W pierwszym kwartale 2018 roku na Ukrainie pojawiły się 543 nowe instalacje fotowoltaiczne należące do gospodarstw domowych, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku zainstalowano około 200 domowych systemów PV.

SAEE szacuje, że na koniec I kwartału br. na Ukrainie działały 3553 domowe instalacje fotowoltaiczne, których łączna moc wynosiła 63 MW.

REKLAMA

Zgodnie z regulacjami wprowadzonymi w czerwcu 2015 roku prosumenckimi preferencjami w zakresie produkcji i sprzedaży energii do sieci mogą zostać objęte instalacje OZE o mocy nieprzekraczającej 30 kW.

Jedną z przysługujących ukraińskim prosumentom preferencji jest możliwość sprzedaży nadwyżek energii po stawce powiązanej z kursem euro. Taki mechanizm – jak podkreśla SAEE – ma zdjąć z inwestorów ryzyko związane z kursem walutowym.  

SAEE wylicza, że sprzedaż nadwyżek energii z domowych instalacji OZE o mocy do 30 kW może odbywać się po stawce 0,189 EUR/kWh, czyli za ok. 0,8 PLN/kWh, a w skali miesiąca generowane na takiej produkcji przychody miałyby sięgać – według SAEE – nawet 20-25 tys. UAH, czyli około 2,7-3,4 tys. PLN.

REKLAMA

Na koniec pierwszego kwartału 2018 r. potencjał odnawialnych źródeł energii na Ukrainie wzrósł do 1534 MW, z czego 841 MW to moce zainstalowane w fotowoltaice.

W 2017 roku na Ukrainie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 211 MW, a całkowity potencjał PV w tym kraju sięgnął 741 MW. Obecnie oddawane do użytku na Ukrainie większe elektrownie fotowoltaiczne obejmuje system taryf gwarantowanych. W tym przypadku sprzedaż energii odbywa się po stawce 0,1502 EUR/kWh, czyli około 0,6 PLN/kWh.

W ubiegłym roku potencjał odnawialnych źródeł energii na Ukrainie zwiększył się w sumie o 257 MW. Oprócz elektrowni PV o mocy 211 MW podłączono do sieci elektrownie wiatrowe o mocy 27 MW, biogazownie o mocy 14 MW oraz elektrownie wodne o mocy 5 MW.

W 2017 roku rząd w Kijowie zdecydował o przyjęciu w perspektywie 2035 r. celu 25-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym, przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.