Hanwha Q Cells wraca do rentowności, Europa rynkiem nr 1
Czołowy producent modułów fotowoltaicznych przy okazji publikacji dobrych wyników finansowych za pierwszy kwartał 2018 roku poinformował, że w obliczu wprowadzenia restrykcji celnych w imporcie modułów fotowoltaicznych w Stanach Zjednoczonych jego kluczowym rynkiem zbytu stanie się Europa.
Hanwha Q Cells informuje w wynikach za pierwszy kwartał br. o powrocie do rentowności dzięki „zrealizowanych w porę zmianach w geograficznymi miksie sprzedaży, a także korzystnym zmianom cen surowców oraz zamknięciu nierentownych operacji”.
W pierwszym kwartale 2018 r. przychody Hanwha Q Cells spadły w ujęciu kwartał do kwartału aż o 30,8 proc. do 443 mln dolarów wobec przychodów rzędu 636,2 mln dolarów wypracowanych w czwartym kwartale 2017 r. oraz 432 mln dolarów wygenerowanych przed rokiem.
Koreańska firma jednak istotnie zwiększyła średnią marżę do poziomu 17,8 proc. wobec marży 8,6 proc. osiągniętej w czwartym kwartale 2017 r. oraz wobec marży 13,8 proc. wypracowanej w pierwszym kwartale 2017 r.
Pozwoliło to na wypracowanie zysku netto na poziomie 31 mln dolarów, podczas gdy we wcześniejszym kwartale Hanwha Q Cells zanotowała stratę rzędu 53,7 mln dolarów.
Cytowany w komunikacie spółki Joo Yoon, wiceprezes spółki ds. sprzedaży i marketingu, podkreśla, że wobec wprowadzenia ograniczeń w imporcie modułów fotowoltaicznych do USA najważniejszym rynkiem koreańskiej firmy staje się Europa, gdzie Hanwha Q Cells spodziewa się zwiększenia sprzedaży w drugiej połowie br., czemu ma sprzyjać wprowadzenie na europejski rynek modułów fotowoltaicznych PERC w technologii half-cell.
Na koniec pierwszego kwartału br. Hanwha Q Cells dysponowała własnym potencjałem produkcji bloków krzemowych na poziomie 1,6 GW, a jej linie do produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych mogą wytworzyć w skali roku produkty o mocy po 4,3 GW. Dodatkowo Koreańczycy posiadają dostęp do skupionych w innej spółce swojej grupy linii umożliwiającej produkcję modułów o mocy do 3,7 GW.
W ubiegłym roku koreańska grupa była piątym największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych, dostarczając w 2017 r. moduły o mocy 5,6 GW.
Na obecny kwartał Hanwha Q Cells zakłada wygenerowanie przychodów rzędu 490-510 mln dolarów.
Koreańczycy chcą teraz sprzedać w całym 2018 roku moduły fotowoltaiczne o mocy 5,6-5,8 GW, podczas gdy we wcześniejszej prognozie zakładali wyższą sprzedaż na poziomie 6-6,2 GW.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.