Przejęcie niemieckiego producenta PV przez Chińczyków. Początek trendu?

Przejęcie niemieckiego producenta PV przez Chińczyków. Początek trendu?
Chińczycy przejmą niemieckiego producenta paneli fotowoltaicznych CIGS. Foto: stantondcady, flickr cc-by-2.0

{więcej}Zmagający się z poważnymi kłopotami finansowymi, niemiecki potentat w branży fotowoltaicznej Q-Cells sprzedaje jedną ze swoich spółek. 

Należącą do Q-Cells spółkę Solibro, która specjalizuje się w produkcji paneli fotowoltaicznych w technologii cienkowarstwowej CIGS, przejmie chińska firma Hanergy. Dzięki przejęciu Solibro przez Chińczyków pracę w niemieckich zakładach firmy utrzyma 430 pracowników, a zastrzyk kapitału z Chin pozwoli Niemcom na kontynuowanie działalności. Co więcej, Hanergy planuje zwiększenie mocy produkcyjnych w fabryce Solibro w Thalheim do 100 MW rocznie.

REKLAMA

W sumie, do końca roku plany Hanergy zakładają osiągnięcie potencjału produkcyjnego na poziomie 3 GW, a dzięki przejęciu zakładu na terenie Niemiec, Chińczycy uzyskają lepszy dostęp do europejskiego rynku fotowoltaicznego i mogą w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek wprowadzenia przez Unię Europejską barier handlowych na import chińskich paneli solarnych. 

REKLAMA

Jak zauważa Mitteldeutsche Zeitung, poprzez sprzedaż Solibro, Q-Cells oddaje w ręce chińczyków technologię produkcji modułów cienkowarstwowych, która była rozwijana przez ostatnie 25 lat. 

Cena transakcji nie została jeszcze ujawniona, jednak kapitał pozyskany ze sprzedaży Solibro z pewnością zwiększy płynność znajdującego się na skraju bankructwa Q-Cells. 
pp, gramwzielone.pl