Szykuje się duży spadek cen modułów PV. Jeszcze w tym roku

Szykuje się duży spadek cen modułów PV. Jeszcze w tym roku
Fot. Enel

Na globalnym rynku fotowoltaicznym szykuje się kolejna wielka nadpodaż modułów na skutek decyzji chińskich władz o ograniczeniu notowanej ostatnio niesamowitej dynamiki rynku solarnego w Chinach. To powinno przełożyć się na duży spadek cen modułów fotowoltaicznych jeszcze w roku 2018.

Rozpędzeni producenci modułów fotowoltaicznych, którzy dopasowują swoją produkcję do rekordowych wolumenów inwestycji w PV – tylko w ubiegłym roku zainstalowano na świecie w fotowoltaice niemal 100 GW – muszą liczyć się z drastycznym spadkiem popytu.

Przyczyna? Przedstawione kilka dni temu przez Pekin plany ograniczenia inwestycji w fotowoltaikę w Chinach, które w ubiegłym roku odpowiadały za ponad połowę zainstalowanych globalnie mocy.

REKLAMA

O ile w ubiegłym roku Chińczycy zainstalowali ok. 53 GW, w tym roku mają zainstalować ok. 30-35 GW. To – zdaniem amerykańskiej firmy konsultingowej Roth Capital – będzie oznaczać powstanie w Państwie Środka nadpodaży modułów fotowoltaicznych rzędu ok. 34 GW.

Poprzednia wielka nadpodaż na rynku modułów fotowoltaicznych nastąpiła na początku obecnej dekady na skutek wycofywania się z wysokich taryf gwarantowanych przez najważniejsze wówczas na globalnej mapie PV kraje w Europie.

W szczycie tamtej nadpodaży, w roku 2011, ceny modułów fotowoltaicznych spadły nawet o 40 proc, a ta sytuacja zdziesiątkowała niemieckich producentów modułów fotowoltaicznych, którzy wcześniej dominowali w globalnym przemyśle PV, ale którzy już wówczas nie byli w stanie konkurować kosztowo z producentami z Azji.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) szacuje teraz, że w tym roku ceny polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych mogą spaść w Chinach na skutek wygenerowania nowej nadpodaży średnio o 34 proc. Podobnego spadku możemy spodziewać się także w przypadku modułów monokrystalicznych.

BNEF wylicza, że średnia cena modułów typu mono w ostatnim kwartale 2017 r. wyniosła w Chinach 0,37 USD/W, natomiast pod koniec tego roku może spaść do 0,24 USD/W (w tym 16 proc. chińskiego podatku VAT). Ceny modułów typu poli- są tradycyjnie nieco niższe.

REKLAMA

Spadek cen w Chinach powinien rozlać się się na cały świat, jednak w niektórych miejscach może zostać ograniczony przez restrykcje importowe.

Skutki zapowiadanego spadku cen modułów fotowoltaicznych na europejskim rynku PV mogą ograniczyć stosowane w Unii Europejskiej restrykcje celne w postaci minimalnej ceny importowej na chińskie moduły.

Jednak w tym roku Komisja Europejska chce się stopniowo wycofywać z minimalnej ceny importowej, co pozwala mieć nadzieję, że ewentualny spadek cen modułów odczują również inwestorzy w Europie, realizując swoje projekty jeszcze niższym kosztem.

Zapowiedź Bloomberga może mieć istotny wpływ na aktywność inwestorów na rynku PV, którzy mogą wstrzymać zamówienia modułów i realizację swoich inwestycji, aby poczekać na pełne efekty zapowiadanego spadku cen.

Możliwość mocnego spadku cen modułów fotowoltaicznych na skutek decyzji podjętych w ostatni piątek w Pekinie zauważył już chiński deweloper ReneSola, który buduje farmy fotowoltaiczne także w Polsce, a który niedawno wycofał się z produkcji modułów PV.

W wydanym oświadczeniu ReneSola zapewniła, że zapowiadany spadek cen modułów w drugiej połowie br. przełoży się na większą opłacalność jego projektów realizowanych nie tylko w Chinach, ale także w innych krajach.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.