To będzie największa farma PV w Europie. Inwestor ma umowę PPA

To będzie największa farma PV w Europie. Inwestor ma umowę PPA
Fot. Iberdrola

Hiszpański koncern energetyczny Iberdrola, który szykuje się do budowy farmy fotowoltaicznej mającej być największym takim obiektem w Europie, poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy PPA na sprzedaż energii, która umożliwi pozyskanie kredytów na tą inwestycję. Odbiorcą energii będzie zresztą bank.

Iberdrola, jeden z największych europejskich koncernów energetycznych i jednocześnie znaczący inwestor na globalnym rynku źródeł odnawialnych, chce zbudować w hiszpańskiej miejscowości Usagre w prowincji Estramadura największą w Europie farmę fotowoltaiczną, której moc wyniesie 391 MW. Obecnie największa elektrownia PV na Starym Kontynencie znajduje się koło Bordeaux, a jej moc sięga 300 MW.

Uruchomienie tej inwestycji mocno przybliżyło zawarcie mającej obowiązywać przez 10 lat umowy na odbiór energii, która będzie produkowana przez wielką farmę fotowoltaiczną. Odbiorcą energii będzie hiszpański bank Kutxabank, który zasili nią wszystkie swoje biura na terenie Hiszpanii.

REKLAMA

Iberdrola nie podaje informacji o ilości zakontraktowanej energii i wynegocjowanej cenie. Wiadomo tylko, że dzięki zakupowi energii słonecznej uniknięta zostanie emisja CO2 rzędu 15 tys. ton w skali roku.

W kontekście tego projektu fotowoltaicznego mówiono wcześniej nawet o budowie potencjału 500 MW – na tyle wydano pozwolenia firmie ecoEnergias del Guadiana, która wcześniej rozwijała ten projekt. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku zakładano, że elektrownia PV o takiej mocy będzie kosztować ok. 300 mln euro i będzie produkować w skali roku 850 GWh energii elektrycznej.

Iberdrola do tej pory zrealizowała na całym świecie odnawialne źródła energii o łącznej mocy 29,4 GW, w tym 15,8 GW znajduje się w Hiszpanii. Do tej pory hiszpański koncern wydał w ciągu 18 lat na inwestycje w czystą energię już około 95 mld euro, a do roku 2022 chce wydać 32 mld euro, z czego 37 proc. ma przeznaczyć na rozwijanie projektów OZE.

Fotowoltaika na Półwyspie Iberyjskim zaczyna się rozwijać poza rządowymi subsydiami i gwarancjami sprzedaży energii, a pozyskanie finansowania na ogromne projekty PV umożliwiają coraz częściej zawierane na wolnym rynku, wieloletnie umowy na odbiór energii.

Jeden z przykładów wykorzystania takiego modelu biznesowego to budowana koło Sewilii farma PV o mocy 170 MW, która powstaje dzięki zawartej na 15 lat komercyjnej umowie PPA, w ramach której energię będzie kupować norweski koncern energetyczny Statkraft.

REKLAMA

Natomiast w tym roku operujący na Płw. Iberyjskim deweloper Cox Energy podpisał długoterminową, komercyjną umowę na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych o mocy 660 MW. Więcej na ten temat w artykule: Największa umowa PPA w europejskim PV. Energię kupi firma działająca m.in. w Polsce.

Innym przykładem umowy PPA na sprzedaż energii z fotowoltaiki, którą ostatnio zawarto w Hiszpanii, jest porozumienie zawarte z udziałem wywodzącego się z Izraela funduszu Ellomay Capital, które dotyczy sprzedaży energii z planowanej w Caceres ogromnej farmy PV o mocy 300 MW.

W przypadku niektórych projektów inwestorzy mogą zdecydować się także na pójście z energią na giełdę. Jak wylicza hiszpańska organizacja branżowa APPA, na którą powołuje się Platts, realizowane w najlepszych lokalizacjach tzw. marchant projects zyskują opłacalność przy hurtowej cenie energii na poziomie ok. 40 euro/MWh.

Tymczasem w ostatnich dniach, gdy fotowoltaika pracuje na pełnych obrotach, ceny energii na hiszpańskiej giełdzie przekraczają 60 euro/MWh, w popołudniowym szczycie zapotrzebowania zbliżając się do 70 euro/MWh.

Hiszpańskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Union Espanola Fotovoltaica wylicza, że wraz z farmami fotowoltaicznymi, dla których zapewniono rządowe gwarancje sprzedaży energii dzięki ubiegłorocznym aukcjom, na hiszpańskim rynku PV są rozwijane projekty PV o łącznej mocy około 19 GW.

Obecnie potencjał OZE w Hiszpanii zbliża się do 50 GW. W tym niemal połowę (23,13 GW) na koniec 2017 r. stanowiły farmy wiatrowe. Hiszpański potencjał fotowoltaiki w ub.r. wzrósł do 4,68 GW, a energetyki słonecznej CSP wyniósł 2,3 GW.

Hiszpański operator systemu elektroenergetycznego Red Eléctrica de España podał, że w pierwszej połowie 2018 r. już 45,8 proc. energii wytworzonej w Hiszpanii pochodziło ze źródeł odnawialnych. W tym elektrownie fotowoltaiczne osiągnęły udział 3 proc., a elektrownie słoneczne typu CSP dodały 1,6 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.