Prezes PSEW: w polskich domach fotowltaika będzie popularniejsza od małych elektrowni wiatrowych

Prezes PSEW: w polskich domach fotowltaika będzie popularniejsza od małych elektrowni wiatrowych
Wayne National Forest, flickr cc-by-2.0

{więcej}Zdaniem Krzysztofa Prasałka nowa ustawa o OZE ma szansę uruchomić w Polsce rynek małych instalacji do produkcji zielonej energii – zwłaszcza fotowoltaiki. 

Według prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przyjęcie ustawy o odnawialnych źródłach energii – pod warunkiem zawarcia w niej korzystnych regulacji związanych z przyłączeniami elektrowni OZE do sieci – przyczyni się do rozwoju w Polsce domowej energetyki odnawialnej, czyli tzw. mikroźródeł. Jak zapewnia szef PSEW – do 2020 roku „będziemy świadkami rewolucji w energetyce w gospodarstwach domowych”.

REKLAMA

Co ciekawe, prezes PSEW zauważa na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”, że przyjęcie preferencyjnych rozwiązań dla małych OZE może spowodować rozwój głównie rynku fotowoltaicznego i domowych instalacji kogeneracyjnych, a w mniejszym stopniu – małych elektrowni wiatrowych. 

REKLAMA

– Na specjalistycznych targach widać, że dominuje fotowoltaika, która bardzo obniża koszty. I bez względu na to, czy to wsparcie będzie, czy nie, za chwilę będzie można kupić i zainstalować panele na dach za rozsądne ceny. Jakiś czas temu za jeden wat trzeba było zapłacić 5 dol. Dziś to koszt 50 centów. O takim spadku ceny nie ma mowy w żadnym innym sektorze energetyki – „DGP” cytuje Krzysztofa Prasałka. 
gr