Amerykańskie cła na chińskie panele solarne jeszcze wyższe. Dlaczego?

Amerykańskie cła na chińskie panele solarne jeszcze wyższe. Dlaczego?
USA podnosi cła na chińskie panele solarne. Foto: mrbill, flickr cc-by-2.0

{więcej}Kilka tygodni temu Amerykanie zaskoczyli globalną branżę solarną wprowadzeniem ceł na chińskie panele fotowoltaiczne. Teraz rząd USA jeszcze je podwyższy. 

Ustanowione kilka tygodni temu cła na chińskie panele fotowoltaiczne przywożone do Stanów Zjednoczonych to efekt skarg amerykańskich producentów, których zdaniem niskie ceny producentów z Chin to efekt subsydiowania ich produkcji przez chińskie władze.

REKLAMA

Po wprowadzeniu ceł antydumpingowych w wysokości od 31 do 250%, amerykańskie władze postanowiły nałożyć na producentów z Chin także cła wyrównawcze. W wyniku przeprowadzonych audytów, rząd USA postanowił nałożyć cła m.in. na czołowych producentów – Suntech i Trina Solar, przy czym wysokość ceł wyrównawczych dla pierwszej z tych firm ustanowiono na poziomie 2,9%, a drugiej – 4,73%. 

REKLAMA

Tymczasem podczas ostatnich kontroli Amerykanie dopatrzyli się kolejnych praktyk polegających na subsydiowaniu rodzimych producentów przez chińskie władze. Departament Handlu USA orzekł m.in. że chińskie władze sprzedawały swoim producentom paneli PV prąd stosując zaniżone taryfy, a także stwierdził wspieranie ich „nielegalnymi” subsydiami.

W efekcie, amerykańskie władze postanowiły podnieść stawki ceł na chińskie panele. W przypadku Suntech i Trina Solar nowe cła mają wynosić odpowiednio 3,44% o 5,81%. Dochodzenie władz USA jeszcze się jednak nie zakończyło i w kolejnych miesiącach można się spodziewać podwyższenia ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych do USA. 
gr