Farma fotowoltaiczna powstanie w województwie małopolskim

Farma fotowoltaiczna powstanie w województwie małopolskim
Zen Solar press

{więcej}Jak informują lokalne media, inwestor z branży OZE chce wybudować w jednej z małopolskich gmin kompleks elektrowni odnawialnych złożony z farmy wiatrowej i farmy fotowoltaicznej. 

Farma fotowoltaiczna ma powstać w Przyborowie (gmina Borzęcin). Inwestor, firma Vendor Wind Sp. z o.o. chce ją wybudować jeszcze do końca tego roku. – Fotowoltaiczne rozwiązania to nowość na polskim rynku. To, co chcemy zastosować w Przyborowie, to będzie największa taka elektrownia w Polsce, będzie niemal cztery razy większa od tej, która niedawno została uruchomiona w Wierzchosławicach – portal Regionbrzeski.pl cytuje przedstawiciela inwestora. 

REKLAMA

Obok farmy fotowoltaicznej, na terenie gminy Borzęcin i graniczącej z nią gminy Brzesko ma powstać farma wiatrowa złożona z 17 elektrowni wiatrowych. W tym wypadku inwestor jest na etapie ubiegania się o decyzję środowiskową. Podobnie jak w zakresie farmy fotowoltaicznej, inwestorem zainteresowanym budową farmy wiatrowej jest firma Vendor Wind, która szacuje, że budowa farmy wiatrowej i fotowoltaicznej pochłonie w sumie ok. 250 mln zł. Wójt gminy Borzęcin liczy, że dochody dla jego gminy z tytułu podatków od obu inwestycji wyniosą od 1,5 do 2 mln zł rocznie. 

REKLAMA

Jak dotychczas jedyną naziemną farmą fotowoltaiczną w Polsce jest zlokalizowana także na terenie województwa małopolskiego instalacja o mocy 1 MW w Wierzchosławicach. 
gramwzielone.pl