Niemiecki potentat z branży fotowoltaicznej wycofuje się z paneli krystalicznych

Niemiecki potentat z branży fotowoltaicznej wycofuje się z paneli krystalicznych
Foto: Schott Solar press

{więcej}Schott Solar – jeden z czołowych producentów paneli fotowoltaicznych w Niemczech wycofa się z produkcji krystalicznych paneli fotowoltaicznych. 

Niemiecki Schott Solar zamierza całkowicie zamknąć produkcję paneli krystalicznych i skupić się wyłącznie na produkcji paneli cienkowarstwowych, przeznaczonych do zastosowania w systemach fotowoltaicznych zintegrowanych z budynakami (ang. Building Integrated Photovoltaics – BIPV). Jako powód wycofania się Schott Solar z rynku paneli krystalicznych niemieckie media podają niemożność konkurowania z tańszymi panelami z Chin. 

REKLAMA

Moce produkcyjne we wszystkich zakładach Schott Solar w zakresie produkcji modułów krystalicznych to 500 MW. Moduły są produkowane m.in. w Niemczech, Czechach i USA, i właśnie tam przewidziane są zwolnienia. W sumie pracę w fabrykach Schott Solar ma stracić ok. 900 pracowników. Zamykając fabrykę w amerykańskim stanie Nowy Meksyk, Schott Solar może narazić się na kary ze strony władz federalnych USA, od których otrzymał w 2009 roku pomoc na uruchomienie produkcji. 

REKLAMA

Zwolnienia ominą natomiast fabrykę Schott Solar, w której produkowane są moduły cienkowarstwowe, a także szklane rury wykorzystywane do produkcji energii słonecznej w systemach solarnych typu CSP (Concentrated Solar Power). Oprócz tego, Schott Solar chce się skupić na badaniach nad rozwojem domowych systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z systemami do magazynowania energii. 
gramwzielone.pl