Rynek inwerterów do instalacji fotowoltaicznych w 2012 r.

Rynek inwerterów do instalacji fotowoltaicznych w 2012 r.
foto: Suntech press

{więcej}Według IMS Research, w ubiegłym roku sprzedaż na globalnym rynku inwerterów wyniosła aż 26 GW – o 10% więcej niż w roku 2010.

IMS zauważa, że rosnąca konkurencja na rynku wymusza na firmach sprzedających inwertery znaczące ograniczanie marż. W efekcie, w 2011 roku w stosunku do 2010 r. średnia cena inwerterów spadła z 0,22 €/W do 0,18 €/W. 

REKLAMA

Zdaniem IMS, w tym roku sprzedaż inwerterów dla branży fotowoltaicznej powinna utrzymać się na poziomie z roku ubiegłego, a zainteresowanie odbiorców powinno skupić się na mikroinwerterach, inwerterach trzyfazowych o mocy do 20 kW, a z drugiej strony – także na dużych inwertarach – przeznaczonych do wykorzystania w dużych, przemysłowych projektach naziemnych. 

REKLAMA

Analitycy IMS zauważają, iż w tym roku – w obliczu cięć dopłat do produkcji energii w systemach fotowoltaicznych na rynkach, które do tej pory napędzały rozwój branży fotowoltaicznej, czyli w Niemczech i Włoszech – producenci inwerterów będą zmuszeni do dywersyfikacji obszarów swojej aktywności – m.in. na Chiny, Japonię, RPA czy kraje Europy Wschodniej. 
gramwzielone.pl