"Instalacje fotowoltaiczne to najlepsze domowe mikroźródła OZE. Pojawią się niezależnie od ustawy"

"Instalacje fotowoltaiczne to najlepsze domowe mikroźródła OZE. Pojawią się niezależnie od ustawy"
thetimechannel, flickr cc-by-2.0

{więcej}Zdaniem Krzysztofa Prasałka, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, najlepszym odnawialnym źródłem energii do zastosowania w mikroskali, w gospodarstwach domowych jest fotowoltaika.

Zdaniem prezesa PSEW, który swoją opinię opiera na obserwacjach rozwoju mikroźródeł na rynku niemieckim, to fotowoltaika, a nie małe elektrownie wiatrowe będzie głównym kierunkiem rozwoju mikroźródeł OZE, które będą wykorzystywane w gospodarstwach domowych w Polsce. Krzysztof Prasałek w zakresie rozwiązań energetycznych do zastosowania w polskich domach potencjał dostrzega także w małych piecach gazowych działających w kogeneracji, których elektryczna moc będzie się kształtować na poziomie ok. 1-2 kW, a które mogą być dobrym uzupełnieniem dla domowych instalacji fotowoltaicznych.

REKLAMA

Prezes PSEW dostrzega szansę na rozwój małej energetyki odnawialnej, jaka otworzy się wraz z implementowaniem ustawy o OZE wprowadzającej preferencje dla osób inwestujących w tzw. mikroźródła OZE. – Ich rozpowszechnienie pomoże zmienić myślenie nie tylko decydentów i polityków i nawet nie sektora energetycznego, ale przede wszystkim konsumentów. Ta zmiana mentalna może stać się źródłem szerokiego poparcia energetyki odnawialnej w Polsce. Jeśli obywatele zaczną na energii odnawialnej zarabiać, nie trzeba będzie ich do niej przekonywać – zauważa na łamach „Gazety Wyborczej” Prasałek.

REKLAMA

Prezes PSEW przekonuje ponadto, że sektor mikroźródeł OZE w Polsce zacznie się z czasem rozwijać niezależnie od polityki rządu. – Energetyka odnawialna i tak się pojawi w naszych domach, niezależnie od tego czy rząd tego chce czy nie. Rynek fotowoltaiki tanieje w tak zawrotnym tempie, że już niedługo ludzie trochę bardziej zamożni, a później pozostali instalować będą panele PV nie czekając na korzystne sygnały ze strony rządu. Ludzie szybko spostrzegą, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego to możliwość budowy źródeł energii na dachu własnego domu. Decyzję w tym przypadku podejmie rynek, a malejące ceny paneli PV wskazują, że nastąpi to już wkrótce. Domowe źródła własnej energii i tak się pojawią, pytanie tylko czy dojdzie do tego w sposób kontrolowany i przyjazny odbiorcom czy raczej żywiołowy. Tu widzę wielką rolę tworzonej ustawy o OZE – „Gazeta Wyborcza” cytuje Krzysztofa Prasałka. 
gramwzielone.pl