Fotowoltaika w Niemczech nie zwalnia. Kolejny rekord zainstalowanych mocy

Fotowoltaika w Niemczech nie zwalnia. Kolejny rekord zainstalowanych mocy
Conergy press

{więcej}W pierwszej połowie tego roku w Niemczech zamontowano rekordową ilość paneli fotowoltaicznych – mimo znaczących cięć w systemie dopłat do produkcji energii słonecznej. 

Jak wynika z danych rządu w Berlinie, w pierwszej połowie tego roku za naszą zachodnią granicą zamontowano w sumie 4,3 GW paneli solarnych. Dla porównania, w ubiegłym rekordowym roku, w którym zamontowano w sumie ponad 7,4 GW paneli PV, w pierwszych sześciu miesiącach powstało 1,71 GW instalacji fotowoltaicznych.

REKLAMA

W ramach zmian w niemieckim systemie dopłat do produkcji energii słonecznej przyjętych przez niemiecki parlament pod koniec czerwca i mających skutek od początku kwietnia br., stawki dopłat do produkcji energii słonecznej w Niemczech dla nowych instalacji PV będa obniżane co miesiąc. Roczna suma cięć nie może jednak przekroczyć 29%. Wcześniej rewizje stawek feed-in tariffs odbywały się w Niemczech co pół roku. 

REKLAMA

Pośpiech w przyłączaniu nowych instalacji PV do sieci wynika z faktu, że inwestorzy chcą korzystać z wcześniejszych i bardziej korzystnych stałych taryf na sprzedaż energii, które w ramach niemieckiego systemu feed-in tariffs przysługują danej inwestycji przez 20 lat. 

Od ubiegłego roku ilość energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne w Niemczech podwoiła się. W pierwszym półroczu 5,3% energii elektrycznej konsumowanej za naszą zachodnią granicą pochodziła z systemów PV. 
gramwzielone.pl