Partnerstwo publiczno-prywatne: Kraśnik szuka inwestora na farmę fotowoltaiczną i oferuje dotację z Unii

Partnerstwo publiczno-prywatne: Kraśnik szuka inwestora na farmę fotowoltaiczną i oferuje dotację z Unii
sunfilm
{więcej}Gmina Kraśnik w ramach kompleksowego planu rozwoju odnawialnych źródeł energii przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej chce wybudować farmę fotowoltaiczną. Inwestycja miałaby się odbyć na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. 

Program „Nowa energia dla Kraśnika” zakłada rozwój na terenie gminy odnawialnych źródeł energii. Inwestycje mają dotyczyć m.in. budowy biogazowni czy montażu kolektorów słonecznych na budynkach prywatnych. Dzięki unijnej dotacji systemy solarne na swoich dachach może zainstalować ok. 878 gospodarstw domowych, które w tym celu będą musiały pokryć jedynie 10-25% kosztów inwestycji, co oznacza, że na domową instalację solarną będą musiały one wyłożyć zaledwie 1-3 tys. zł. 

REKLAMA

Gmina Kraśnik w celu rozwoju odnawialnych źródeł energii na jej terenie złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. lubelskiego. W ramach RPO Kraśnik chce pozyskać z Unii 6,5 mln zł przy całkowitej wartości projektu „Nowa Energia dla Kraśnika” na poziomie 7,8 mln zł. 

REKLAMA

W ramach programu „Nowa Energia dla Kraśnika” lokalne władze chcą także znaleźć inwestora, z którym wybują farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego gmina dostarczy grunt pod panele solarne, a zadaniem inwestora będzie zaprojektowanie, budowa i zarządzanie farmą solarną.

Dodatkowo, na budowę farmy fotowoltaicznej ma zostać przeznaczona dotacja z RPO w wysokości 4 mln zł, co może pokryć ponad połowę kosztów budowy farmy fotowoltaicznej i – biorąc pod uwagę wejście w życie nowej ustawy o OZE i zwiększenie przychodów z tytułu zielonych certyfikatów – zapewnić zwrot inwestycji w zaledwie kilka lat. Koszt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW to obecnie około 6-7 mln zł. 

gramwzielone.pl