Na Śląsku powstanie instalacja fotowoltaiczna na dachu szpitala

Na Śląsku powstanie instalacja fotowoltaiczna na dachu szpitala
Conergy press

{więcej}Na dachu jednego ze szpitali w woj. śląskim powstanie system fotowoltaiczny. 

W montaż dachowej instalacji solarnej zainwestuje Śląski Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny w Ustroniu w ramach kompleksowego projektu modernizacji, którego całkowity koszt to ok. 2 mln zł. Połowę kosztów inwestycji pokryć ma Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Pozostałe fundusze to środki własne szpitala. 

REKLAMA

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, moc systemu PV w śląskim szpitalu ma osiągnąć 50 MW, jednak liczba ta wydaje się nierealna. Instalację fotowoltaiczną ma tworzyć bowiem 264 monokrystalicznych paneli solarnych. Jeśli przyjmiemy, że moc każdego z nich wyniesie 200 W, wówczas łączna moc instalacji PV wyniesie 52,8 kW. Instalacja fotowoltaiczna zajmie w sumie 440 m2.

REKLAMA

Jak informuje PAP, do inwestycji w instalację solarną władze śląskiego szpitala zainspirowała budowa systemu PV na kościele parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie, którego moc to 71,76 kW. W Polsce jeden ze szpitali korzysta już ze słonecznej energii elektycznej. Jest to Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi, który eksploatuje instalację PV o mocy 82 kW. 
gramwzielone.pl