Niemcy: panele solarne po raz pierwszy wyprodukowały więcej energii niż wiatraki

Niemcy: panele solarne po raz pierwszy wyprodukowały więcej energii niż wiatraki
foto: Pure3d, flickr cc-by-2.0

{więcej}W maju tego roku instalacje fotowoltaiczne w Niemczech generowały więcej energii niż farmy wiatrowe. 

Instalacje fotowoltaiczne w Niemczech wyprodukowały w maju w sumie 4,15 TWh energi elektrycznej, podczas gdy farmy wiatrowe wygenerowały w tym samym czasie 2,89 TWh prądu. W najbardziej słoneczny dzień maja elektrownie słoneczne za naszą zachodnią granicą osiągnęły potencjał produkcyjny równy mocy 20 przeciętnej wielkości elektrowni atomowych. 

REKLAMA

Wcześniej potencjał produkcyjny PV i „wiatrówki” za Odrą zbliżył się w lipcu 2010 roku. Niemieckie elektrownie słoneczne wyprodukowały wówczas 1,57 TWh energii, a elektrownie wiatrowe – 1,58 TWh.  Obecnie łączny potencjał paneli fotowoltaicznych w Niemczech to już ponad 27 GW, natomiast zainstalowana moc niemieckiej energetyki wiatrowej to już prawie 29 GW. 

REKLAMA

Dynamiczny rozwój energetyki solarnej i wiatrowej zmusza do inewstycji w nowe moce przesyłowe niemieckich operatorów sieci energetycznych. Federalny plan modernizacji sieci dystrybucyjnych i przesyłowych zakłada inwestycje rzędu 19-23 mld euro do roku 2020. Niemieckie władze szacują, że inwestycje w sektorze energetycznym będą kosztować odbiorców energii około 0,004 euro w przeliczeniu na każdą kilowatogodzinę zakupionej energii. 
pp, gramwzielone.pl